Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - Rekrutacja 2018 - UMCS Lublin

Ostrowiec Świętokrzyski


Bezdech senny

Bezdech nocny, potocznie zwany chrapaniem, to dolegliwość dotyczącą coraz większej części populacji. Szacuje się, iż obecnie zmaga się z tym problemem prawie milion Polaków. Zaburzenia oddychania mogą mieć niekorzystne konsekwencje zdrowotne, a w połączeniu z chorobami współistniejącymi prowadzić nawet do śmierci. Leczenie jest dużym wyzwaniem dla lekarzy na całym świecie, którzy nieustannie prowadzą specjalistyczne badania nad etiologią tego schorzenia.

 

Bezdech senny i jego objawy

Obturacyjny bezdech senny (OBS) jest chorobą objawiającą się problemami z oddychaniem, które spowodowane są brakiem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. O występowaniu schorzenia możemy mówić, jeśli w każdej godzinie snu pojawi się pięć zaburzeń tego typu, a czas trwania każdego nie będzie którzy niż 10 sekund. Najczęściej występującym objawem jest chrapanie, ale lekarze opisują także szereg innych symptomów towarzyszących schorzeniu. Do najczęściej występujących objawów dziennych zaliczany jest poranny ból głowy, któremu towarzyszą problemy z koncentracją i pamięcią. Nocne symptomy choroby to głównie problemy z zaśnięciem, niespokojny sen i potrzeba częstego oddawania moczu. Sprawia to iż, płuca nie otrzymują odpowiedniej ilości powietrza, krew nie jest właściwie zaopatrywana w tlen, a praca serca jest spowolniona. Jest to groźne szczególnie dla osób, które borykają się z nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami rytmu serca, czy chorobą wieńcową.

Leczenie bezdechu

Przyjmuje się, iż każda chrapiąca osoba, powinna być zbadana w kierunku bezdechu nocnego. Badaniem, które ułatwia diagnostykę jest polisomnografia, na którą składają się cztery inne badania: elektroencefalografia (EEG), elektrokardiografia (EKG), elektrookulografia (EOG), elektromiografia (EMG). Zadaniem poszczególnych badań jest zbadanie bioelektrycznej czynności mózgu, aktywności serca oraz ocena prądów czynnościowych, które powstają podczas ruchów gałki ocznej. Poza tym na wargach umieszcza się mikrofon oraz czujniki przepływu powietrza i temperatury. Możliwe jest również przeprowadzenie badania uproszczonego, wykonanego w domu pacjenta. Nie obejmuje ono EEG i EOG, jednak wystarcza do podstawowej diagnostyki zaburzeń snu. W przypadku stwierdzenia przez specjalistów OBS, należy niezwłocznie poddać się leczeniu. Nie ma skutecznego środka farmakologicznego leczącego bezdech nocny, ale istnieje szereg zaleceń, których należy przestrzegać. W przypadku zdiagnozowania choroby pomocna będzie zmiana stylu życia na zdrowszy, redukcja masy ciała, unikanie nerwowych sytuacji, ograniczenie alkoholu i nikotyny, przyjmowanie odpowiedniej pozycji podczas snu. Często niezbędny jest zabieg usunięcia przeszkody, blokującej przepływ powietrza. Leczenie operacyjne może być stosowane jako samodzielny sposób zwalczania choroby, a także jako metoda pomocnicza. Przy wystąpieniu ciężkiej postaci OBS, konieczne może być stosowanie w nocy protez powietrznych, tworzących dodatnie ciśnienie. Do wybory na rynku polskim mamy aparaty powietrzne CPAP i protezy powietrzne BiPAP. Są to urządzenia, które podczas snu, wtłaczają przez nos lub usta powietrze do płuc, zapobiegającym tym samym zapadaniu się gardła i tworzeniu bezdechów. Narzędzia te, to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia opisywanego schorzenia. Wadą może być jednak fakt, iż wymagają systematycznego stosowania, ponieważ po ich odstawieniu wszystkie objawy mogą powrócić. Niekonwencjonalnym i rzadko stosowanym rozwiązaniem są dentystyczne aparaty nazębne, nakładane na noc. Istotą działania jest wysuwanie do przodu żuchwy i odsuwanie języka od tylnej ściany gardła. W jamie ustnej pojawia się więcej wolnej przestrzeni i maleje ryzyko powstania problemu z oddychaniem podczas snu.

Artykuł powstał przy pomocy MojaEstetyka.pl – leczenie bezdechu w Rzeszowie.

Foto ilustracyjne – pixabay.com

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Bezdech senny"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*