Skarżysko-Kamienna: Duży wyciek paliwa na drodze ekspresowej S-7

W poniedziałek 27 maja 2019 roku cztery zastępy straży pożarnej ze Skarżyska- Kamiennej, w tym specjalistyczna grupa chemiczna „Skarżysko”, usuwały skutki wypadku drogowego do jakiego doszło na odcinku drogi ekspresowej S7 w miejscowości Skarżysko-Kamienna. Informacja o zdarzeniu do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Skarżysku-Kamiennej wpłynęła tuż po godzinie 9:30. Dyżurny operacyjny do wypadku zadysponował zastępy straży pożarnej z JRG Skarżysko- Kamienna, w tym zastęp ratownictwa technicznego. Na miejscu zdarzenia okazało się że samochód ciężarowy marki mercedes z naczepą uderzył w samochód osobowy marki Citroen Berlingo dociskając go do bariery energochłonnej. Pojazdami podróżowali tylko kierowcy. W momencie przybycia ratowników PSP znajdowali się oni poza pojazdami, nie odnosząc żadnych obrażeń ciała. Na miejscu zostali przebadani przez lekarza zespołu ratownictwa medycznego. W wyniku zdarzenia w samochodzie ciężarowym doszło do uszkodzenia zbiornika z paliwem, z którego bezpośrednio na jezdnię wyciekło około 500 l oleju napędowego. Olej następnie przedostał się do pobliskich studzienek burzowych i rowu opaskowego przy jezdni.

Działania ratowników po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz uszkodzonych pojazdów koncentrowały się na jak najszybszym zabezpieczeniu uszkodzonego zbiornika paliwa w samochodzie ciężarowym oraz ograniczenia rozlewiska oleju napędowego. Na miejsce zdarzenia została zadysponowana specjalistyczna grupa ratownictwa chemicznego. Ratownicy ze specjalistycznej grupy chemicznej przy użyciu specjalistycznego sprzętu dokonali przepompowania pozostałej ilości paliwa ze zbiornika do podstawionych zbiorników zastępczych, wykonali zastawki na rowie opaskowym przystępując następnie do przepompowania zanieczyszczonej wody do podstawionych zbiorników typu DPPL. Równocześnie ratownicy dokonali sorpcji przy użyciu sorbentu Compact oleju napędowego z pasa jezdni. W początkowej fazie działań ratowniczych ruch na drodze S7 w kierunku Warszawy był całkowicie wstrzymany.

W działaniach ratowniczych trwających ponad siedem godzin brało udział pięć zastępów straży pożarnej z JRG w Skarżysku- Kamiennej, dwa patrole policji zespół ratownictwa medycznego, pracownicy PIOŚ i zarządzania kryzysowego starostwa powiatowego, pomoc drogowa i pracownicy firmy FB Serwis.

Foto: PSP Skarżysko Kamienna

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Skarżysko-Kamienna: Duży wyciek paliwa na drodze ekspresowej S-7"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*