Ośrodek szkolenia Primo i Optima

Ewakuacja z kolejki linowej w Bałtowie

Rozpoczął się sezon narciarski wyczekiwany przez miłośników sportów zimowych. Przygotowując się do zagrożeń związanych z okresem zimowym i wychodząc na przeciw oczekiwaniom bezpiecznego zimowego wypoczynku ostrowieccy strażacy w tym tygodniu przeprowadzili praktyczne ćwiczenia ewakuacji pasażerów kolejki linowej na wyciągu krzesełkowym w Bałtowie.

Założenie obejmowało awarię mechanizmu wyciągu i uwięzienie na wysokości narciarzy. Strażacy ćwiczyli metody dostania się do narciarzy zarówno z ziemi przy pomocy przystawnych drabin ratowniczych, oraz z wysokości przy użyciu sprzętu ratownictwa wysokościowego (rolek, lin, karabinków, szelek ratowniczych, taśm) z wykorzystaniem specjalistycznych technik alpinistycznych. Ćwiczenia były sprawdzianem przygotowania obiektu, procedur i strażaków do prowadzenia działań ratowniczych w trudnych warunkach zimowych. Sprawdzono również zasady organizacji łączności przy tego rodzaju zdarzeniach.

Na szczęście jeszcze nigdy na bałtowskim wyciągu nie musieliśmy interweniować w obliczu realnego zagrożenia. Zdobyte podczas ćwiczeń doświadczenia i wyciągnięte wnioski pozwolą na lepsze przygotowanie się do działań ratowniczych w zbliżonych warunkach – mówi st. kpt. Barbara Majdak, oficer prasowy ostrowieckich strażaków.

W działaniach udział wzięła udział Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego „Kielce 3” oraz strażacy PSP i OSP z terenu powiatu ostrowieckiego.

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Ewakuacja z kolejki linowej w Bałtowie"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*