Ośrodek szkolenia Primo i Optima

Reklama Pizze Świata

Jak obniżyć składkę OC nie posiadając historii ubezpieczenia?

Odpowiednia historia ubezpieczeniowa, czyli okres bezszkodowej jazdy i czas trwania polisy, to kluczowy czynnik decydujący o wysokości składki OC. Im dłuższy – tym lepiej dla klienta. Co możemy zrobić w sytuacji braku wyrobionej historii? O tym dowiesz się w tym artykule.

Cena składki, a historia ubezpieczeń 

Firmy ubezpieczeniowe doceniają kierowców z długą historią ubezpieczeń, w tym oczywiście z bezszkodowa jazdą. Tacy kierowcy generują najmniejsze ryzyko spowodowania wypadku na drodze, stąd też nie muszą ponosić wysokich kosztów polisy. Już 6 lat dobrej historii zapewnia 60% zniżki na składce. Co mają zrobić osoby, które nie posiadają takiej historii, aby ją sobie wypracować? Są na to metody. Sprawdź, jak wyrobić sobie historię ubezpieczenia OC i AC.

Przede wszystkim, nawet starsze osoby, które potencjalnie nie są w grupie podwyższonego ryzyka (wiek 18 – 25), bez odpowiedniej historii nie mogą liczyć na atrakcyjną polisę OC. Analizując oferty firm ubezpieczeniowych, na bazie danych wprowadzonych do kalkulatora ubezpieczeń na Mubi.pl okazuje się, że nawet rok doświadczenia i bezszkodowej jazdy może obniżyć cenę polisy nawet o 500 zł. Dotyczy to polisy OC, ale podobne zasady stosowane są przy przygotowywaniu oferty autocasco: https://mubi.pl/ubezpieczenie-ac/.

Jak wypracować historię ubezpieczenia?

Okazuje się, że nie musimy czekać parę lat aby otrzymać odpowiednie zniżki od ubezpieczyciela. Dobrą historię ubezpieczenia możemy sobie wypracować już wcześniej, chociażby przez zostanie współwłaścicielem pojazdu. Jeśli auto prowadzone jest przykładowo przez męża, a żona jest współwłaścicielką, zniżki wygenerowane przez męża są wliczane również w konto żony.  Jeśli po paru latach, żona zdecyduje się na własny samochód – wykazując historię, wypracowana przez auto męża, którego była współwłaścicielką, może liczyć na preferencyjne warunki. Z drugiej strony, jeśli mąż spowoduje wypadek drogowy, również będzie to policzone na konto żony.

Termin wyrobienia prawa jazdy, a zniżki OC

Fakt wyrobienia dokumentu uprawniającego do jazdy generalnie nie wpływa na koszt polisy. Okazuje się jednak, że w niektórych sytuacjach, posiadanie dokumentu na 3 lata przed zakupem ubezpieczenia, ułatwia sytuacje. Firma Warta, w swoich kalkulacjach może sprofilować kierowcę jako „młodego” w sytuacji w której posiada dokument mniej niż 3 lata. Klasyfikacja kierowcy w grupie młodych automatycznie podwyższa koszt składki. Jak wiadomo, grupa ta wywołuje najwięcej zdarzeń na drodze i jest wyjątkowo ostrożnie traktowana przez ubezpieczycieli.

Przepisanie zniżek na samochód po motocyklu 

Dla niektórych pierwszym pojazdem w życiu jest jednoślad. Młode osoby dojeżdżają skuterem na zajęcia – są też miłośnicy motocykli. Mając pozytywną historię ubezpieczeń dla tych pojazdów można spróbować przenieść uzyskane zniżki na samochód osobowy. Oczywiście jest to zależne od firmy ubezpieczeniowej – są takie, które uwzględnią okres jazdy na motorze, a inne tego nie zrobią. W kwestii przeniesienia zniżek znaczenie mogą mieć również:

–       pojemność silnika posiadanego motocykla

–       to, czy chcemy przenieść zniżkę z auta na motocykl, czy na odwrót. 

Poruszanie się autem służbowym 

Jeśli przez lata dysponujemy samochodem, który udostępniony został przez pracodawcę, mamy szansę na uwzględnienie zniżek z OC w sytuacji przejścia na auto prywatne. Aby taka sytuacja miała miejsce, pracodawca musi nas wpisać w umowę ubezpieczenia. Wtedy dane o naszej bezszkodowej jeździe pojawią się w systemie UFG, skąd ubezpieczyciele czerpią informacje o kierowcach i pojazdach. Z drugiej strony – jeśli spowodujemy wypadek prowadząc auto służbowe i będąc wpisanym do umowy polisy, również będziemy widnieć jako sprawca, co podwyższy nam finalnie składkę.

Podsumowując, będąc świeżo upieczonym właścicielem samochodu, mamy małe szanse na uzyskanie atrakcyjnej oferty ubezpieczenia. Możemy natomiast spróbować uzyskać jak najwyższą zniżkę poprzez wypracowanie sobie odpowiedniej historii ubezpieczeń z bezszkodową jazdą. Najłatwiej to zrobić poprzez zostanie współwłaścicielem auta rodzinnego. Dzięki temu będziemy zbierać zniżki w sytuacji, w której pojazd będzie prowadzony przez innego kierowcę. Z drugiej strony również na nas spadnie ryzyko spowodowania szkody przez drugą osobę, co odbije się negatywnie na naszej własnej historii.

Pozytywną historię zniżek można spróbować przepisać z auta służbowego lub z innego pojazdu, będącego jednośladem. Finalnie decyzja jest uzależniona od poszczególnych ubezpieczycieli i ich sposobów kalkulacji zniżek. Warto natomiast pomyśleć o prawie jazdy jak najwcześniej, nawet jeśli nie planujemy jeszcze zakupu samochodu. Na pewno wpłynie to pozytywnie na postrzeganie nas przez ubezpieczyciela.

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Jak obniżyć składkę OC nie posiadając historii ubezpieczenia?"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*