Pożar opału w kotłowni - Kurier Ostrowiecki

Pożar opału w kotłowni

W piątek (20  listopada 2020 r.) około godziny 20 do ostrowieckich strażaków wpłynęło zgłoszenie o pożarze w budynku mieszkalnym przy ul. Partyzantów w Ostrowcu Św. Do zdarzenia natychmiast zadysponowano 3 samochody ratowniczo-gaśnicze – w tym 10 strażaków. Po przybyciu ratowników na miejsca akcji stwierdzono, że  w pomieszczeniach piwnicznych budynku jednorodzinnego panuje duże zadymienie. Domownicy znajdowali się na zewnątrz obiektu i nie uskarżali się na żadne dolegliwości. Poinformowali, że w piwnicy znajduje się kotłownia oraz składowany jest opał. Działania zastępów w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia z jednoczesnym wprowadzeniem strażaków do pomieszczeń piwnicznych w celu ustalenia źródła pożaru. Okazało się, że przyczyną zadymienia w pomieszczeniu kotłowni jest palący się na niewielkiej powierzchni opał (stare gazety, deski, kartony, rozdrobnione drewniane zrzyny i gałęzie) znajdujący się w odległości około 30 centymetrów od pracującego pieca C.O.. Po przygaszeniu ognia przystąpiono do usunięcia nadpalonego opału na zewnątrz budynku i przelaniu go wodą. Jednocześnie przewietrzono pomieszczenia w budynku z wykorzystaniem wentylatora osiowego. Następnie przy użyciu kamery termowizyjnej dokonano kontroli  temperatury pozostałego w kotłowni opału oraz używając mierników wielogazowych sprawdzono na obecność trujących gazów cały dom nie stwierdzając wartości niebezpiecznych. Na miejsce akcji zadysponowano patrol Policji. Działania trwały ponad godzinę.

Domownicy zostali pouczeni, że niedopuszczalne jest przechowywanie materiałów palnych oraz stosowanie wyposażenia i wystroju wnętrz z materiałów palnych w odległości mniejszej niż 0,5m od instalacji i urządzeń, których powierzchnie zewnętrzne mogą się nagrzewać do temperatury przekraczającej 100°C.

W związku z rozpoczętym sezonem grzewczym strażacy ostrzegają.  

Do pożarów w piwnicach budynków jednorodzinnych dochodzi najczęściej w wyniku składowania drewna, papieru, węgla w pobliżu pieca co, co powoduje albo nagrzanie materiałów i ich zapalenie, albo przypadkowe zapalenie od ognia lub tlącego się paliwa.

Straty materialne, zagrożenie dla życia lub zdrowia, trudności w odzyskaniu kosztów z ubezpieczenia budynku, to realne scenariusze w przypadku pożaru.

Pamiętajmy o zachowaniu czystości w pomieszczeniach z piecami na paliwo stałe. Jak w wielu przypadkach nasze bezpieczeństwo może zależeć od nas samych.

Foto: PSP Ostrowiec

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Pożar opału w kotłowni"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*