Ośrodek szkolenia Primo i OptimaCo wpływa na ceny OC i AC?

Ubezpieczyciele biorą pod uwagę wiele czynników wpływających na cenę ubezpieczeń komunikacyjnych OC i AC. Znaczenie ma tzw. ryzyko ubezpieczeniowe, z jakim związany jest konkretny kierowca. Sprawdź, od czego zależy wysokość składki i dowiedz się, jak zapłacić mniej.

Wysokość składki na ubezpieczenie OC i AC wcale nie jest oczywista. Nie ma więc co porównywać kosztów z innym kierowcą w tym samym wieku czy mającym prawo jazdy przez identyczny okres. Na koszt polisy wpływa wiele czynników, a i nie bez znaczenia pozostaje sam rodzaj ubezpieczenia.

Ważne ryzyko ubezpieczeniowe

Przy szacowaniu wysokości składki istotną rolę odgrywa ryzyko ubezpieczeniowe. Im jest ono wyższe, tym wyższej ceny należy się spodziewać. To oczywiste, ponieważ większe jest prawdopodobieństwo, że towarzystwo ubezpieczeniowe będzie musiało wziąć na siebie odpowiedzialność za zdarzenie drogowe.

Czynniki wpływające na koszt ubezpieczenia OC

Na cenę ubezpieczenia OC wpływa wiele czynników. Znaczenie mają między innymi takie kwestie jak:

 • wiek kierowcy
 • doświadczenie w prowadzeniu pojazdów
 • miejsce zamieszkania
 • rocznik pojazdu
 • pojemność silnika
 • rodzaj silnika.

Zastanawiasz się, jak poszczególne parametry wpływają na koszt polisy OC? Szczegółowo jest to opisane w artykule dostępnym pod adresem https://rankomat.pl/samochod/co-wplywa-na-cene-oc.

Warto jednak wspomnieć, że wyższe składki dotyczą młodych kierowców (w wieku 18-24 lata), którzy prawo jazdy mają od niedawna. Zdaniem ubezpieczycieli jest to najbardziej ryzykowna grupa, która – jak pokazują statystyki policyjne – powoduje najwięcej zdarzeń drogowych. To jeden z głównych powodów, dla których młodzi kierowcy płacą składki nawet dwukrotnie wyższe w porównaniu z doświadczonymi kierowcami.

Pamiętaj! Ubezpieczenie OC jest polisą regulowaną stosownymi przepisami.  Z tego powodu wysokość składki nie wpływa na zakres ochrony oraz sumy gwarancyjne. Nie ma sensu przepłacać za polisę, lecz wybrać najtańszą ofertę.

Czynniki wpływające na koszt ubezpieczenia AC

 Ubezpieczenie AC, w przeciwieństwie do polisy OC, nie jest obowiązkowe. Inaczej też uwzględniane jest ryzyko ubezpieczeniowe. Znaczenie mają między innymi:

 • wiek kierowcy
 • doświadczenie w prowadzeniu pojazdów
 • wartość samochodu
 • miejsce zamieszkania
 • miejsce garażowania auta
 • stosowane zabezpieczenia w pojeździe
 • wyposażenie auta.

Nie bez znaczenia pozostaje także zakres ochrony ubezpieczeniowej. Im jest ona szersza, tym wyższej składki należy się spodziewać. Oznacza to, że podejrzanie niska cena AC może sugerować niepełny zakres ochrony, sporo wyłączeń odpowiedzialności, wysoki udział własny w szkodzie, dużą wartość franszyzy integralnej itp.

Należy także zwrócić uwagę na sposób likwidacji szkody. Polisa będzie tańsza w przypadku rozliczenia gotówkowego od ubezpieczenia przy rozliczaniu bezgotówkowym.

Jak znaleźć OC i AC w korzystnej cenie?

Jeżeli zależy ci na wyborze najkorzystniejszej oferty ubezpieczenia komunikacyjnego, nie należy decydować się na przypadkowe rozwiązanie. Koniecznością jest porównanie polisy OC i AC, a następnie wybór najkorzystniejszej opcji.

Jeśli nie lubisz przepłacać, warto skorzystać z ubezpieczeniowego serwisu porównywarkowego dostępnego pod adresem https://rankomat.pl/. Znajdziesz tam kalkulator internetowy, za pośrednictwem którego oszacujesz wysokość składek proponowanych w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Pamiętaj! O ile w przypadku OC możesz kierować się wyłącznie ceną, o tyle w przypadku polisy AC wybór jest bardziej skomplikowany. Najpierw należy porównać zakres ochrony, wysokość udziału własnego w szkodzie, wartość franszyzy, a dopiero potem przeanalizować pod kątem ceny. Jeśli od razu wybierzesz najtańsze AC, może się okazać, że będzie to polisa niedostosowana do twoich potrzeb.

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu auta?

Chcesz obniżyć cenę ubezpieczenia samochodu? Pomyśl o wykupieniu polis w pakiecie, dzięki czemu możesz liczyć na dodatkowy rabat. Z łatwością dokonasz tego za pośrednictwem wspomnianego serwisu porównywarkowego – wystarczy tylko kilka kliknięć.

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Co wpływa na ceny OC i AC?"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*