Ostrowieccy strażacy interweniowali w sprawie ulatniającego się tlenku węgla - Kurier Ostrowiecki

Ostrowieccy strażacy interweniowali w sprawie ulatniającego się tlenku węgla

Foto ilustracyjne

W sobotę 11 grudnia 2021 r. tuż po godzinie 18 do ostrowieckich strażaków wpłynęło zgłoszenie o ulatniającym się tlenku węgla i zagrożeniu życia domowników jednego z mieszkań przy os. Ogrody w Ostrowcu Św. Więcej poniżej!

– Do zdarzenia natychmiast zadysponowano 2 samochody ratowniczo-gaśnicze – w tym 8 strażaków. Po przybyciu ratowników na miejsce akcji stwierdzono, że  w jednym z lokali budynku mieszkalnego wielorodzinnego doszło do podtrucia tlenkiem węgla 69-letniej kobiety, która zasłabła w trakcie korzystania z łazienki. Działania strażaków w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i wykonaniu pomiarów stężeń tlenku węgla w mieszkaniu czujnikami wielogazowymi, które wskazały niebezpieczną wartość  120 ppm.  Mieszkanie natychmiast przewietrzono poprzez otwarcie okien. Następnie strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanej i przekazali ją przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Po upewnieniu się, że w lokalu nie występuje dalsze zagrożenie działania zakończono. Domownikom zalecono wyposażenie mieszkania w czujnik tlenku węgla – informuje mł. bryg. Barbara Majdak, oficer prasowy ostrowieckich strażaków.

W tym sezonie grzewczym na terenie powiatu ostrowieckiego jest to pierwsze poważne zdarzenie związane z ulatnianiem się czadem. W ubiegłym roku ostrowieccy  strażacy przy tego typu wypadkach interweniowali 19 razy a osób poszkodowanych w wyniku zdarzeń z czadem było 5. Na szczęście nie zanotowaliśmy ofiar śmiertelnych.

RADZIMY!

  • Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
  • Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  • Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  • Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  • Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  • W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
  • Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.
  • W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.
  • Zmniejsz ryzyko zamontuj czujkę tlenku węgla.

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Ostrowieccy strażacy interweniowali w sprawie ulatniającego się tlenku węgla"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*