Nowe linie autobusowe w Ostrowcu Św. - Kurier Ostrowiecki

Nowe linie autobusowe w Ostrowcu Św.

Foto: Starostwo Powiatowe

W ostatnich dniach listopada został rozstrzygnięty konkurs dotyczący naboru wniosków o dofinansowanie na 2023 r. zadań w ramach Funduszu przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. W ubiegłym tygodniu umowę z wojewodą świętokrzyskim, Zbigniewem Koniuszem podpisali wicestarosta Andrzej Jabłoński oraz skarbnik powiatu, Julia Szewczyk. Więcej poniżej!

Począwszy od 2019 r. powiat ostrowiecki aktywnie aplikuje o środki finansowe przyczyniające się do likwidacji miejsc na terenie powiatu niedostępnych komunikacyjnie.

W 2019 r. powiat jako organizator publicznego transportu zbiorowego obsługiwał 5 linii komunikacyjnych, których koszt funkcjonowania wynosił 202 tys. złotych, w 2020 r. utworzono 20 linii,  w roku 2021 było 35 linii o wartości 2 mln 200 tys. natomiast w roku 2022 utworzono już 36 linii o wartości ponad 4 mln zł.

Od trzech lat jesteśmy liderem wśród wszystkich wnioskodawców w województwie świętokrzyskim w zakresie długości uruchomionych linii oraz pozyskanych na ten cel środków finansowych. Na 57 beneficjentów konkursu zajmujemy pierwsze miejsce wśród samorządów gminnych i powiatowych, a drugie po województwie świętokrzyskim.

Rekordowo zapowiada się również 2023 rok. Od 2 stycznia uruchamiamy 38 linii komunikacyjnych, których koszt funkcjonowania wyniesie ponad 5 mln 185 tys. złotych, z czego dofinansowanie z funduszu jest na poziomie 4 mln 646 tys. W stosunku do ubiegłego roku przybyły dwie linie, ale znacząco zwiększyła się częstotliwość kursów na poszczególnych trasach – zaznacza wicestarosta Andrzej Jabłoński.

Niekwestionowanymi liderami w ilości tworzonych linii są niezmiennie gminy Waśniów i Bodzechów, w których uruchamiamy 27 linii. Pozostałe 11 linii będzie funkcjonowało w gminach Kunów (5 linii), Ćmielów (5 linii) i Bałtów (1 linia). Jedynym kryterium, które musi spełnić gmina to solidarny udział z powiatem ostrowieckim w koniecznym do poniesienia wkładzie własnym.

Biorąc pod uwagę, że są to kwoty relatywnie niskie w stosunku do otrzymanego dofinansowania, a odziaływanie społeczne bardzo duże, zachęcamy każdorazowo samorządy do wyasygnowania niezbędnych środków we własnych budżetach – mówi wicestarosta A. Jabłoński.

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Nowe linie autobusowe w Ostrowcu Św."

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*