Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie - Rekrutacja 2019 /></a></div>	<br>
	
	
<div class=

Skąd pochodzi nazwa miejscowości „Ostrowiec Świętokrzyski”?

Na temat pierwotnej nazwy wsi „Ostrów”, czy też późniejszej nazwie miasta „Ostrów – Ostrowiec„, istnieje wiele legend i hipotez, które dla mieszkańców miasta  mogą stanowić ciekawostkę.

Według pierwszej hipotezy, która wydaje się być najbardziej prawdopodobna, pierwotną nazwę wsi „Ostrów” można wyprowadzić od nazwy wyspy, na której ona leżała zwanej „Ostrowem”. Była to wyspa dużych rozmiarów, odcięta od północnego wschodu i zachodu szerokim pasem moczarów, których ślady zachowały się na osiedlach Piaski, Dudy, Rzeczki, Gutwin. Nadmiar wód tego obszaru w dalszym ciągu opływa zabagnionymi dolinami z jednej strony z pod Denkowa, z drugiej pod Bielinami.

Druga hipoteza oparta na podaniu jakoby do Ostrowca szlachta zwoływała wiece, na których wśród „mości panów” nie obeszło się bez bitki i pojedynków. Od ostrego wiecu wyprowadzono nazwę miasta „Ostrowiec”.

Inna legenda głosi, że nazwa miasta pochodzi od przyspieszenia jazdy „ostro jeździć”, ponieważ dzisiejszą ulicą Aleja 3-maja zalegały przepastne bagna, przez które jedynie ostra jazda umożliwiała przejazd. 

Istnieje także hipoteza jakoby dzisiejsza nazwa miasta pochodziła od nazwiska właścicieli dóbr ostrowieckich, księcia Janusza Ostrogoskiego – kasztelana krakowskiego. Obecny herb miasta jest fragmentem herbu Ostrogoskich.

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Skąd pochodzi nazwa miejscowości „Ostrowiec Świętokrzyski”?"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*