Muzeum Utracone. Projekcje video. - Kurier Ostrowiecki

Muzeum Utracone. Projekcje video.

19 września o godzinie 14:30, Muzeum Historyczno-Archeologiczne (Pałac Wielopolskich), w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2015, zaprasza na godzinny pokaz dwóch prezentacji projektu „Muzeum Utracone” (wstęp wolny).

Motywem przewodnim pierwszego filmu są losy wybranych kolekcji XX wieku- m.in.  kolekcji króla Stanisława Augusta, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Czartoryskich z Krakowa, Zamku XX Czartoryskich w Gołuchowie oraz Muzeum Narodowego w Gdańsku. W prezentacji przedstawiono krótką historię tworzenia kolekcji, próby ukrycia dzieł w obliczu groźby zniszczenia oraz grabież przez okupanta niemieckiego i radzieckiego. Film pokazuje zawikłany i zaskakujący przebieg zdarzeń prowadzących do utracenia dzieł, ale napawa również nadzieją, pokazując dzieła, które czasami przypadkowo, czasami w wyniku wieloletnich poszukiwań i negocjacji zostały odnalezione i wróciły do kraju.

Muzeum Utracoen 2015

Drugi, tegoroczny filmowy projekt „Muzeum Utracone”, to bardzo nowoczesny przekaz, który przedstawi losy skonfiskowanych i wywiezionych przez niemieckiego okupanta dzieł sztuki. Dziennik Fischhornu, to wspomnienia por.  Bohdana T. Urbanowicza, żołnierza Kampanii Wrześniowej, malarza, absolwenta warszawskiej ASP, jeńca obozu dla polskich oficerów w Murnau w Austrii.

Dziś, niemal co dzień słyszymy rewelacje na temat tak zwanego „złotego pociągu”, zaginionego prawdopodobnie podczas II wojny światowej oraz tego co ewentualnie może on skrywać. Relacje świadków, domniemanych odkrywców rozpalają wyobraźnię i domysły.

Szacuje się, że podczas II wojny światowej Niemcy skradli z Polski i wywieźli 22 mln tomów ksiąg i 516 tys. skatalogowanych dzieł sztuki. Ile tak naprawdę dzieł sztuki utraciliśmy, nikt nie jest w stanie obliczyć. Gdzie mogą być ukryte, co się z nimi stało? Poszukiwania i negocjacje nadal trwają, a              „ Rozpowszechnianie wizerunku utraconego dzieła sztuki jest pierwszym krokiem do jego odzyskania”.

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Muzeum Utracone. Projekcje video."

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*