Ostrowieckie Biegi Niepodległości 2015 - Kurier Ostrowiecki

Ostrowieckie Biegi Niepodległości 2015

To będzie zdecydowanie największe wydarzenie biegowe w historii Ostrowca Św. 

8 listopada (niedziela), w ramach Ostrowieckich Biegów Niepodległości 2015, po raz pierwszy zorganizowany zostanie tu profesjonalny bieg uliczny. Rywalizacja w ramach biegu głównego odbywać się będzie na dystansie 10 kilometrów, a na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody finansowe. Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Ostrowca Św. Jarosław Górczyński.

 

 

 

 

 

 

Najnowsza historia Ostrowieckich Biegów Niepodległości sięga 2013 roku, kiedy w zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie Pływalni Rawszczyzna – Parku Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, w biegach upamiętniających rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wzięło udział kilkaset osób, głównie dzieci i młodzieży z ostrowieckich szkół. W biegu głównym na dystansie 4 kilometrów 200 metrów, na który składały się cztery pętle wyznaczone na terenie parku, wzięło udział 81 osób. Zwyciężył Marcin Ciepłak z Rybnika, a tuż za nim finiszowali Dawid Kubiec ze Starachowic i Sylwester Lepiarz z Wronowa (powiat ostrowiecki). Jako 29. linię mety minęła najlepsza wśród kobiet – Monika Gielec ze Starachowic. Wtedy pomiar czasu realizowany był jeszcze za pomocą stoperów i z uwagi na rozgrywanie biegu na pętlach nie do końca się sprawdził. Rok później, mimo że wciąż na parkowych pętlach, rywalizowano już ze specjalnymi chipami, a zmierzenia czasów podjęła się wyposażona w odpowiedni sprzęt profesjonalna firma. Tym razem do wyboru były też dwa dystanse – ok. 4km (dwie pętle) lub ok. 10km (pięć pętli). Na krótszym dystansie wygrał Wojciech Jarosz (Starachowice), przed Marcinem Rzeszowskim (Starachowice) i Michałem Kosek (Goździelin, powiat ostrowiecki), a na dłuższym triumfował Michał Jagieło (Lubienia, powiat starachowicki), przed Grzegorzem Rakoczy (Starachowice) i Mirosławem Wicha (Opatów). Wśród kobiet najlepsze były odpowiednio – Kinga Kacuga (Bałtów, 12. w open) oraz Aldona Kaim (Radom, 35. w open). W obu biegach wzięło udział w sumie 120 osób. Zdecydowanie więcej (kilkaset) ścigało się w biegach dla dzieci i młodzieży.

Tym razem Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji – organizator biegowych imprez w Ostrowcu Św. – poszedł o kolejny krok dalej. Rywalizacji w biegu open, tak jak przed rokiem, towarzyszyć będzie elektroniczny pomiar czasu. Różnica polegać będzie na tym, że tym razem biegacze „wyjdą” na ulice miasta! Trasa przebiegać będzie ulicami Mickiewicza, Iłżecka, Rzeczki, Akacjowa, Gościniec (punkt nawrotowy na terenie parkingu przy Ośrodku Wypoczynkowym Gutwin), Gościniec, Akacjowa, Rzeczki, Iłżecka i Mickiewicza.

 

Centralny punkt imprezy zlokalizowany zostanie przy jednym z najnowocześniejszych polskich basenów – Pływalni Rawszczyzna (ul. Mickiewicza 32). Tu zlokalizowane zostaną najważniejsze strefy – start i meta biuro zawodów, depozyty, strefy odnowy, stoiska partnerów, itp. Tu stanie też duża scena (parking przy Galerii Ostrowiec, obok Pływalni Rawszczyzna), na której nie tylko odbędą się dekoracje, ale również wydarzenia towarzyszące.

 

Zapisy do biegu głównego prowadzone są na portalu www.ostrowiecbiega.mosir.ostrowiec.pl, w zakładce Biegi Niepodległości. Tu znaleźć można również regulamin biegu oraz mapki tras (również tych dla dzieci i młodzieży). Zapisy internetowe zakończą się 5 listopada lub w momencie wyczerpania limitu, który został ustalony na poziomie 300 osób. W biegu głównym obowiązuje opłata startowa. Do20 października wynosi ona 30 zł, od 21 października do 5 listopada – 40 zł, a w dniu zawodów – 50 zł. Najlepsi wyjadą z Ostrowca Św. bogatsi nie tylko o nowe doświadczenia, ale również o nagrody finansowe. Podium w kategorii open (zarówno wśród mężczyzn, jak kobiet) warte będzie 700zł (I miejsce), 500zł (II miejsce) i 400zł (III miejsce). Nieco mniejsze czeki – odpowiednio na 300, 200 i 100zł – odbiorą również najlepsi w kategoriach wiekowych – trzech żeńskich oraz pięciu męskich. Nikt nie wyjedzie jednak z pustymi rękami, bo w pakiecie startowym będzie można znaleźć m.in. okolicznościową koszulkę techniczną, a na mecie medal. Wartość pakietu startowego, wraz z pozyskiwaniem kolejnych partnerów dla imprezy, może i na pewno będzie rosła.

 

Podczas Ostrowieckich Biegów Niepodległości 2015 rozegrane zostaną liczbe biegi dla najmłodszych. W Biegu Przedszkolaków (rocznik 2010 i młodsi) oraz uczniów klas I-II (roczniki 2007-2009) i klas III (dzieci, które rozpoczęły edukację szkolną w wieku 6 lat) – szkół podstawowych nie będą prowadzone klasyfikacje indywidualne. Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą bieg, zostaną wyróżnieni, a na zakończenie zawodów wezmą udział w losowaniu nagród rzeczowych. W pozostałych biegach prowadzone będą oddzielnie klasyfikacje dziewcząt i chłopców w następujących kategoriach: rocznik 2005-2006 (klasy III-IV szkół podstawowych), rocznik 2003-2004 (klasy V-VI szkół podstawowych), rocznik 2000-2002 (gimnazja). Prowadzona będzie też klasyfikacja drużynowa szkół prowadzonych przez Gminę Ostrowiec Św. na najliczniejszy udział w biegach oraz na największy udział uczniów szkoły w stosunku do liczby uczniów danej szkoły. Zapisy prowadzone będą w szkołach przez nauczycieli wychowania fizycznego.

1 Kommentar på "Ostrowieckie Biegi Niepodległości 2015"

  1. dobrze, ze takie imprezy biegowe są organizowane

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*