Wielki sukces pierwszego w Polsce Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie - Kurier Ostrowiecki

Wielki sukces pierwszego w Polsce Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie

Niezwykłe muzeum z Ćmielowa, które walczyło o tytuł „nowego cudu Polski” i dzięki wsparciu internautów uplasowało się na drugim miejscu w rankingu.

Plebiscyt  ten został zorganizowany przez czasopismo National Geograhic. Głosowanie online trwało do 22 września. Każdego dnia można było oddać jeden głos na wybrane miejsce, spośród szesnastu nominowanych wyjątkowych atrakcji turystycznych przez stronę www.7cudow.national-geographic.pl.W sumie na wszystkich nominowanych oddano 63 tysiące głosów.

 

 

 

 

 

 

 

 

– Wyróżnienie pierwszego w Polsce Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie tytułem nowego cudu Polski jest zwieńczeniem mojej 25 letniej pracy w Ćmielowie. Cieszy mnie to tym bardziej, że w tym roku obchodzimy okrągły jubileusz – 10 lecie istnienia muzeum w Ćmielowie – mówi Adam Spała. – Bardzo mnie ucieszyła już informacja o nominacji i wyróżnieniu obiektu wśród 16 niezwykłych atrakcji/obiektów/miast z całej Polski, a wtorkowe ogłoszenie wyników przyniosło ogromną radość. Mimo, że nasz obiekt znalazł się wśród bardziej rozpoznawalnych miejsc jak Pałac Potockich, Filharmonia Szczecińska, Kościół Pokoju, to mimo to został doceniony i znalazł się aż na II miejscu!

 

 

 

 

 

 

 

 

Co wyróżnia Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie?

To co nas wyróżnia, to fakt, że stawiamy w naszym obiekcie przede wszystkim na interakcję ze zwiedzającymi. Osoby odwiedzające muzeum (zarówno dzieci jak i dorośli) mogą wszystkiego dotknąć, zobaczyć, wziąć udział w kolejnych etapach produkcji (jak odlewanie, czyszczenie czy szkliwienie), jak również pomalować wyrób samodzielnie, a w ich podróży po świecie porcelany towarzyszą im nieznane dotąd zapachy (masy porcelanowej, farb ceramicznych czy złota). Widzą cały proces produkcji „na żywo” stąd też nazwa obiektu – Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Nie tylko słuchają i oglądają, a poprzez udział w procesie produkcji oraz zadawanie własnych lepiej zapamiętują wizytę.

 

 

 

 

 

 

 

 

Co można jeszcze zobaczyć oprócz muzeum?

Prawie każdego roku przygotowujemy nowe propozycje, które sprawią, że nasz obiekt będzie coraz ciekawszy jak również sprawią, że turyści którzy, już u nas byli odwiedzą nas ponownie. W tym roku oddaliśmy dwie nowe galerie, gdzie oprócz porcelany będziemy pokazywać młodych polskich malarzy i rzeźbiarzy. Planujemy organizować 3-4 wystawy rocznie, prowadzone z wystawą prac.

Prowadzimy zajęcia na Warsztatach Ceramicznych z zajęciami dla dzieci i dorosłych: od lepienia róży zaczynając na malowaniu figurki kotka kończąc (a każdy wyrób zabierany jest przez uczestnika). Pokazujemy zbiory starej porcelany oraz przybliżamy historię i tradycję związaną z produkcją porcelany w Ćmielowie podczas zwiedzania Wystawy Starej Porcelany.

Przy muzeum działa również luksusowa Kawiarnia Leżąca Kotka (z najdroższą kawą świata kopi luwak) oraz sklep firmowy. Wszystkie zajęcia prowadzone są przez profesjonalnie przygotowanych przewodników. Ze względu na dużą ilość turystów z zagranicy, istnieje możliwość oprowadzania przez naszych przewodników w języku angielskim lub niemieckim. Mamy zatem bardzo bogatą ofertę i każdy znajdzie coś dla siebie.

Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany

Otrzymany przez Żywe Muzeum Porcelany tytuł „nowego cudu Polski” zobowiązał nas do podjęcia decyzji o przystosowaniu obiektu dla osób niewidomych i słabowidzących. Nasza atrakcja przystosowana jest już do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne ruchowo . Większość atrakcji znajduje się w jednym poziomie, co ułatwia poruszanie się po obiekcie podczas zajęć (czekamy jeszcze na zamontowanie windy, którą będzie można wjechać na 2 piętro).

Będzie jeszcze przygotowana specjalna ścieżka zwiedzania dla osób niewidomych i słabowidzących. Zwróciliśmy się do Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach o pomoc merytoryczną w dostosowaniu obiektu. Mamy nadzieję, że już wkrótce niewidomi „zobaczą”, jak wygląda cały proces produkcji po zmodyfikowaniu, niektórych stanowisk w muzeum.

Dla maluchów tzn. dzieci w wieku 4-6 lat mamy propozycję aby ich zwiedzanie było jeszcze bardziej ciekawe, wzięcia udziału w zajęciach z lepienia porcelanowej róży, po których ufundujemy dla każdego dziecka porcelanowy prezent.

Od października wzbogacimy również naszą ofertę prowadzenia warsztatów ceramicznych z malowania porcelany o wprowadzenie na zajęcia palety farb organicznych szybkowypałowych, które umożliwią nam wypalenie pomalowanego przez turystę wyrobu w tym samym dniu. Dzięki zastosowaniu takich specjalistycznych farb ceramicznych, osoba która pomaluje porcelanowy, po zakończeniu zajęć, w bardzo krótkim czasie będzie mogła go odebrać. Mamy nadzieje, że taka możliwość sprawi, że emocje pojawiające się podczas zajęć i tworzeniu „czegoś własnego”, będą jeszcze dłużej towarzyszyły turystom podczas pobytu w Ćmielowie.

– W przypadku Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie sukces przyniosło mi dzielenie się z odwiedzającymi nas osobami moją wiedzą i pasją, związaną z produkcją porcelany, designem oraz ze sztuką. – mówi Adam Spała – Chciałem przybliżyć ludziom historię, tradycję, zaprezentować trud związany z produkcją porcelany, odtworzeniem receptury różowej porcelany i pokazać najlepsze wzornictwo z lat 60 tych XX wieku oraz współczesne projekty, a w zamian spotkałem się z pozytywnym przyjęciem, miłymi komentarzami i wyróżnieniem w postaci otrzymania tytułu jednego z 7 nowych cudów Polski. Bardzo dziękuję wszystkim głosującym za ogromne wsparcie, dzięki czemu Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie znalazło się na drugim miejscu w plebiscycie.

Jestem również bardzo wdzięczny mediom  za pomoc w dotarciu z informacją o głosowaniu do mieszkańców naszego województwa i całej Polski.

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Wielki sukces pierwszego w Polsce Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*