Jak planować miesięczny, domowy budżet? - Kurier Ostrowiecki

Jak planować miesięczny, domowy budżet?

Planowanie budżetu pozwala efektywnie gospodarować pieniędzmi i jest konieczne szczególnie wtedy, kiedy zarabiamy niedużo, a chcemy oszczędzać poprzez regularne odkładanie pewnej części pensji. Wystarczy zeszyt, długopis i kalkulator, żeby rozpocząć świadome zarządzanie domowym budżetem.

Określ wydatki stałe i wydatki dodatkowe

Jeszcze przed wypłatą należy wypisać wszystkie konieczne w danym miesiącu wydatki, takie jak czynsz, opłaty za media, internet, telefon ewentualnie opłaty za przedszkole czy szkołę dla dzieci, ubezpieczenie lub przegląd samochodu, kursy albo szkolenia, na które się uczęszcza, spłaty pożyczek i kredytów (chwilówka, rata kredytu hipotecznego i inne).

Następnie należy odjąć te koszty od wysokości pensji, a potem odjąć od tego kwotę, którą odłoży się jako oszczędności. To, co zostanie, trzeba podzielić przez liczbę dni w miesiącu. Otrzyma się wtedy kotwicę finansową – orientacyjną średnią maksymalną sumę dziennych wydatków.

Naturalnie będą dni, kiedy wydatki na żywność i inne bieżące potrzeby przewyższą tę liczbę. Należy wtedy pamiętać o aktualizacji kotwicy: trzeba w tym celu podzielić pozostałą na koncie kwotę przez liczbę dni, które zostały do końca miesiąca.

 

Zastanów się, na czym możesz zaoszczędzić

 

Osoby, które uważają, że nie stać ich na oszczędzanie, mogą zrobić mały eksperyment. Przez tydzień należy zbierać paragony z zakupów, a ostatniego dnia przejrzeć je i zaznaczyć na kolorowo wszystkie przedmioty, które nie były niezbędne, nieważne czy kosztowały 2 czy 20 zł, i podliczyć ich ceny. Do takich rzeczy należą np. przekąski, kolejny czerwony lakier do paznokci, gazeta, kupiona tylko po to, żeby zabić czas w kolejce u lekarza (zawsze można zabrać książkę). Do niepotrzebnych wydatków doliczyć można też pieniądze wydane na gotowe jedzenie, które równie dobrze można było przygotować w domu. Po podsumowaniu wszystkich tego typu wydatków otrzyma się kwotę, którą można byłoby wpłacić na konto oszczędnościowe.

 

Oszczędzanie możliwe jest nawet przy niewysokich dochodach, jeśli świadomie wydaje się każdą złotówkę.

 

Zobacz także: Jak uporać się z problemami finansowymi?

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Jak planować miesięczny, domowy budżet?"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*