Ośrodek szkolenia Primo i Optima

Reklama Pizze Świata

Perłowe gody Radia Opatów [Fotogaleria]

Piątego lutego 1990 roku  rozpoczęła nadawanie rozgłośnia Radio Opatów. Z okazji 30. rocznicy tego wydarzenia stacja otrzymała tysiące życzeń nadawania prze następne dekady. Dziennikarze z tej okazji przygotowali specjalna ramówkę podczas której, na antenie wypowiadali się założyciele, sympatycy, słuchacze lokalnej rozgłośni. Jak co dzień na 93.7 FM nie zabrakło dobrej muzyki, informacji.

Regionalna rozgłośnia “Radio Opatów” istnieje od 1990 roku. Jest, to radio koncesjonowane o profilu informacyjno – muzycznym. Pomysłodawcą i założycielem radia był mgr inż. elektronik Wojciech Płódowski. W lutym 1990 roku radio po raz pierwszy odezwało się w eterze. Odzew był miły, toteż radiowcy nie mieli wątpliwości aby nadawać regularnie. Początkowo nadawano z pomieszczeń prywatnych . Z czasem wygospodarowano pomieszczenia w domu kultury – gdzie do dzisiaj mieści się siedziba radia. Nadawano w soboty i niedzielę w godzinach popołudniowych. Pierwsza ekipa radia pracowała społecznie Bożena Domagała, Agnieszka Woźniak, Wioletta Rolka, Jerzy Krełowski, Adam Kościołek, Wojciech Płódowski, Irena Szczepańska i Aleksandra Gromek – Gadkowska – to osoby, które w tamtym czasie stawiały pierwsze kroki w opatowskiej rozgłośni. Przez cztery lata radiowcy nadawali nielegalnie. Pierwszą koncesję stacja otrzymała w 1994 roku. Przesłuchania odbyły się w Rzeszowie. W przesłuchaniach udział wzięli radiowcy, władze gminne i zaprzyjaźnione Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej. Przekonali komisję do swoich racji i otrzymali koncesję . Wówczas było to radio samorządowe. Właścicielem radia był Urząd Miasta i Gminy w Opatowie. W 1995 roku do pracy w rozgłośni trafiły Barbara Kasińska (na początku pracowała społecznie ) i Renata Wyrzykowska (zatrudniona w ramach prac interwencyjnych). Wówczas powstała pierwsza ramówka. Program zaczęto nadawać od środy do niedzieli włącznie i podobnie jak za czasów “pirackich ” nadawano w godzinach popołudniowych. Koncesja obligowała do profesjonalizmu. Przyznano więc pierwsze etaty. Od tego momentu (1996 r.) w rozgłośni pracowały 3 osoby. Pracownicy radia stali się pracownikami urzędu miasta. Bieżąca działalność finansowana była z reklam. . Z czasem udało się wypełnić wymóg KRRiT i zaczęliśmy nadawać przez cały tydzień . Po reformie samorządowej, gdy Opatów stał się powiatem zakupiono nowe anteny i radio swym zasięgiem objęło powiat opatowski.

W 2001r. postanowiono, że o przedłużenie koncesji wystąpi Opatowski Ośrodek Kultury. Tak też się stało. Koncesja została przyznana na 8 lat. I tak radio Opatów stało się sekcją OOK, a pracownicy radia pracownikami domu kultury. W 2006 roku został przeprowadzony generalny remont pomieszczeń radiowych i zakupiono profesjonalny sprzęt i oprogramowanie radiowe. Przyznano kolejne dwa etaty. W rozgłośni pracowały już 4 osoby . W tym czasie radio współpracowało z młodzieżą ze szkół, która jak kiedyś radiowcy pracowała społecznie.

Program radia ma charakter uniwersalny tzn. zawiera różne gatunki i formy radiowe oraz różnorodną problematykę i wynika z koncesji. Nadawcę (Radio Opatów) obowiązują akty prawne wydane przez KRRiT. Do chwili obecnej radio zarówno pod względem programowym jak i technicznym spełnia wszystkie wymogi koncesyjne o czym świadczą przeprowadzane kontrole, których wynik jest pozytywny. W 2013 roku radio poszło z duchem czasu i dzięki dyrektorowi Andrzejowi Klimontowi od października nadaje już nie tylko drogą naziemną, ale także online z obrazem. Czego od dawna domagali się nasi słuchacze.

Radio nadaje codziennie od godz.6.00 do 22.00.
Obecnie w rozgłośni zatrudnione są 3 osoby: Barbara Kasińska, Sandra Krakowiak, Łukasz Krakowiak – czytamy na stronie internetowej OOK.

Przez 30 lat działalności, przez rozgłośnię przewinęły się rzesze stażystów i współpracowników, którzy w jakiś sposób sprawdzali się w roli radiowców. (Agnieszka Wiktor, Monika Głąb, Anna Muchewicz, Wioletta Podsiadło, Marcin Wrona, Robert Bernat, Małgorzata Gubernat, Karina Wywiał, Tomasz Ośka, Magda Lipiec, Leszek Giepart, Ania Podsiadła, Damian Lebieda, Krystian Komisarek i wielu innych.) .Z radiem współpracuje Opatowskie LO im. Bartosza Głowackiego. W każdy piątek młodzież ma autorską audycję (na żywo) „Bartosz w eterze”, w której porusza problemy szkoły, osiągnięcia jej uczniów, a co najważniejsze uczniowie zdobywają podstawy dziennikarstwa.

Dziś 30. lecie obchodzi duma naszej Gminy – Radio Opatów. Mało kto wie, że nasze Radio powstało 21 dni po debiucie jednej z dwóch największych rozgłośni w Polsce – RMF FM. Wielka to sprawa i ogromna zasługa człowieka – instytucji w Opatowie, Pana Wojciecha Płódowskiego, który dzisiaj również uczestniczył w jubileuszowych obchodach. Radiu i jego twórcom życzę kolejnych wspaniałych rocznic. Niech nasze Radio się rozwija i cieszy słuchaczy – napisał na Swoim profilu Facebook’a Grzegorz Gajewski, burmistrz Opatowa, który także pospieszył z życzeniami do Jubilata.

JAZ

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Perłowe gody Radia Opatów [Fotogaleria]"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*