O krok od tragedii – chłopiec wpadł hulajnogą w jadące auto - Kurier Ostrowiecki

O krok od tragedii – chłopiec wpadł hulajnogą w jadące auto

Foto ilustracyjne

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w czwartek na drodze powiatowej we Włostowie. 13-letni chłopiec wyjeżdżając hulajnogą elektryczną z drogi jednokierunkowej pod prąd, uderzył w prawidłowo jadący samochód osobowy. Na szczęście nie odniósł on poważniejszych obrażeń, jednak skutki nieostrożnej jazdy mogły okazać się o wiele bardziej tragiczne. Teraz ze swojego zachowania będzie tłumaczył się przed Sądem Rodzinnym. Apelujemy o rozwagę i ostrożność. Więcej poniżej!

W czwartek po godzinie 14.00 do dyżurnego opatowskiej jednostki wpłynęło zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego w miejscowości Włostów. Skierowani na miejsce policjanci ustalili, że 13-latek na hulajnodze elektrycznej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu, co zakończyło się zderzeniem z oplem. Chłopiec wyjeżdżał z drogi jednokierunkowej, po której poruszał się w przeciwnym kierunku niż nakazywały znaki, a dodatkowo wyjechał zza prawidłowo zaparkowanego samochodu, który w tej sytuacji ograniczał widoczność zarówno dla niego jak i innych uczestników ruchu. W wyniku upadku 13-latek, na szczęście, nie doznał poważniejszych obrażeń. Jednak łatwo sobie wyobrazić, że skutki mogły okazać się o wiele bardziej tragiczne. Zachowanie nastolatka stypizowane jest w Ustawie o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich jako czyn karalny, za który odpowie przed Sądem Rodzinnym.

Coraz cieplejsze dni determinują wzrost ilości niechronionych uczestników ruchu drogowego. Rowery, rolki, deskorolki czy cieszące się rosnąca popularnością hulajnogi elektryczne to już codzienność na polskich drogach, dlatego szczególnie rozważnie powinniśmy korzystać z tych urządzeń. Z drugiej strony, kiedy kierujemy samochodem, musimy mieć wzgląd na to, że ci uczestnicy ruchu pojawią się w przestrzeni publicznej. Przepisy i zasady bezpieczeństwa obowiązują wszystkich, bez względu na to czym poruszamy się po drodze.

Przypominamy najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z hulajnogi elektrycznej:

·         kierujący hulajnogą elektryczną powinien poruszać się drogą dla rowerów lub jeśli brakuje drogi dla rowerów drogą dla pieszych – chodnikiem, jeśli droga dla pieszych usytuowana jest wzdłuż jezdni, po której poruszać mogą się pojazdy z prędkością powyżej 30 km/h;

·         w przypadku braku drogi dla rowerów lub dla pieszych kierujący hulajnogą elektryczną może poruszać się po jezdni, jeżeli ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h;

·         kierujący hulajnogą elektryczną nie może ciągnąć ani holować innego pojazdu, nie może przewozić też innych osób, zwierząt czy bagażu;

·         przepisy prawa nie wskazują na obowiązek używania kasku ochronnego podczas korzystania z hulajnogi, jednak zachęcamy do jego zakładania. Z pewności zwiększy to nasze bezpieczeństwo podczas upadku.

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "O krok od tragedii – chłopiec wpadł hulajnogą w jadące auto"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*