Gdzie w województwie świętokrzyskim mogą szukać pracy Ukraińcy? - Kurier OstrowieckiGdzie w województwie świętokrzyskim mogą szukać pracy Ukraińcy?

Polski rynek pracy od kilku miesięcy odnotowuje stopniowy spadek bezrobocia, a jednocześnie odczuwalny wzrost zapotrzebowania na pracowników. Jednak wciąż znalezienie zatrudnienia w niektórych regionach może stanowić problem. Sprawdź, kogo szukają pracodawcy w województwie świętokrzyskim i w jakich branżach najczęściej dostępna jest praca dla Ukraińców. Więcej poniżej!

Praca dla uchodźców – statystyki w regionie

Departament Rynku Pracy z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej każdego miesiąca przygotowuje zestawienie danych dotyczących bezrobocia w poszczególnych częściach kraju. Według informacji z czerwca 2023 roku bezrobocie rejestrowane pod koniec tego miesiąca wyniosło 5% – w krajowych urzędach pracy zarejestrowanych było 785 000 osób, z czego około 14 100 osób stanowili obywatele Ukrainy.

Najczęstszymi przyczynami rejestracji w urzędzie było wygaśnięcie zawartej umowy i jej rozwiązanie. Osoby bezrobotne, które interesowała praca w województwie świętokrzyskim, wcześniej pracowały głównie w przetwórstwie przemysłowym (14,4%), handlu hurtowym i detalicznym, naprawie pojazdów samochodowych (14,1%) oraz w budownictwie (7,4%). Wśród przyczyn wyrejestrowania z urzędu jako osoby bezrobotne było podjęcie pracy, niestawienie się w urzędzie w wyznaczonym wcześniej terminie lub rozpoczęcie działań aktywizacyjnych (staże, prace aktywizacyjne). Jak podaje MRiPS, w czerwcu pracodawcy zgłosili do urzędów w całym kraju ponad 100 000 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej – jest to wzrost o 5,7%, czyli około 5400 miejsc więcej niż w maju 2023.

Ile można zarobić? Średnie zarobki w województwie świętokrzyskim mieszczą się w przedziale od 4725 do 6489 złotych brutto miesięcznie. Najbardziej opłacalna jest praca Ostrowiec Świętokrzyski w przemyśle, a najmniej – w zakwaterowaniu i gastronomii.

Praca w województwie świętokrzyskim – gdzie szukać zatrudnienia?

Dane odnośnie bezrobocia w Polsce w czerwcu tego roku były raczej optymistyczne. Niestety mimo to praca w Ostrowcu Świętokrzyskim i okolicach może sprawiać problemy – poziom bezrobocia w regionie jest wyższy niż średnia krajowa i wynosi 7,6%.

Aby uniknąć kłopotów ze znalezieniem pracy, warto szukać jej w zawodach, w których panuje duży deficyt poszukujących pracy. Według Barometru Zawodów i jego prognoz na 2023 rok w powiecie ostrowieckim praca czeka w profesjach, w których kandydaci często nie spełniają wymogów pracodawców (brak uprawnień). Są to stanowiska takie jak:

  • elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy;
  • kierowcy autobusów;
  • lekarze;
  • pielęgniarki i położne.

Praca Ostrowiec Świętokrzyski to również zawody wyróżniające się brakiem wystarczającej liczby chętnych do pracy spowodowanym tym, że kandydatom nie odpowiadają warunki pracy. Do takich zawodów należą między innymi brukarze, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, monterzy konstrukcji metalowych, nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, piekarze, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta i ratownicy medyczni.

Najrzadziej pracodawcy zgłaszają chęć zatrudnienia ekonomistów oraz pracowników administracyjnych i biurowych. W tych profesjach znalezienie pracy będzie najtrudniejsze.

Jakie oferty pracy czekają w powiecie ostrowieckim?

Praca w powiecie ostrowieckim w lipcu 2023 to 69 propozycji od pracodawców ze 198 miejscami pracy. Zatrudnienie za pośrednictwem urzędu pracy można znaleźć na takich stanowiskach jak pracownik obsługi klienta na stacji paliw, kierowca w spółdzielni mleczarskiej, psycholog w szkole podstawowej, spawacz, ślusarz, specjalista ds. BHP czy operator CNC.

Warto też zwrócić uwagę na zawody deficytowe – w niektórych z nich pracodawcy wolą zatrudniać cudzoziemców. Z tego powodu łatwo dostępna praca dla uchodźców to na przykład kierowca samochodów ciężarowych, operator obrabiarek skrawających, pracownik przetwórstwa metali i spawacz.

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Gdzie w województwie świętokrzyskim mogą szukać pracy Ukraińcy?"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*