32-latka padała ofiarą oszustów podczas sprzedaży torebki - Kurier Ostrowiecki




32-latka padała ofiarą oszustów podczas sprzedaży torebki

Foto ilustracyjne

Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim zgłosiła się 32-latka, która padała ofiarą oszustów podczas sprzedaży torebki. W wyniku działań cyberprzestępców mieszkanka gminy Bodzechów straciła 1600 złotych. Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy – sprzedając w Internecie również możesz stać się ofiarą oszustów. Więcej poniżej!


Wczoraj do ostrowieckiej komendy zgłosiła się 32-letnia mieszkanka gminy Bodzechów. Kobieta poinformowała mundurowych, że padła ofiarą oszustów.


Z relacji zgłaszającej wynikało, że na popularnej internetowej, mobilnej aplikacji wystawiła do sprzedaży damską torebkę. Po jakimś czasie otrzymała wiadomość, że ktoś zakupił wystawioną przez nią rzecz i aby dokończyć zamówienie  musi kliknąć w otrzymany kod QR.  

Niczego nie podejrzewająca kobieta kliknęła w kod, po czym podała wszystkie dane potrzebne do zalogowania się w bankowości elektronicznej. Po kilku minutach otrzymała wiadomość sms z banku, że z konta należącego do jej męża wpłynął na jej konto przelew w kwocie 2900 złotych.

32-latka domyślając się, że prawdopodobnie padła ofiarą cyberoszustów natychmiast skontaktowała się z pracownikiem infolinii banku, gdzie okazało się, że z jej konta zniknęły już pieniądze w kwocie 1600 złotych. Na szczęście pozostałą część gotówki udało się kobiecie zablokować.

Aplikacje do sprzedaży i kupna towarów ułatwiają nam możliwość robienia zakupów bez wychodzenia z domu, niemniej podczas kontaktów z nieznajomymi kontrahentami należy zachować szczególną ostrożność. Oszuści często udają klientów i przenoszą rozmowy w sprawie zakupu z aplikacji sprzedażowej na popularne komunikatory społecznościowe.

Następnie cyberprzestępcy pod pretekstem przesyłki towaru lub przelewu pieniędzy przesyłają linki, dzięki którym otrzymują dostęp do naszych  rachunków bankowych.

Jak uniknąć oszustwa?

·      Nie klikaj w nieznajome linki do stron;

·      Zwróć uwagę jakie transakcje bankowe autoryzujesz i na jaką kwotę;

·      Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich, gdy korzystasz z portali aukcyjnych;

·      Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów;

·      Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, poprzez komunikatory;

·      Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego oraz bramki płatniczej. Zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce;

·      Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, nie są napisane poprawną polszczyzną;

·      Nie należy podawać numeru karty i specjalnego kodu CVV2/CVC2, który jest nadrukowany obok podpisu;

·      Czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostajesz z banku zanim wykorzystasz go nie wiedząc co autoryzujesz;

·      Każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym, czy to przez wiadomości mailowe, sms-y i komunikatory, które zawierają linki powinno wzbudzić naszą czujność.

Co robić, gdy zostaniesz oszukany?

·      Koniecznie skontaktuj się ze swoim bankiem.

·      Poinformuj Policję.

Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność w podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych.

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "32-latka padała ofiarą oszustów podczas sprzedaży torebki"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*