Każdego roku tysiące maturzystów doświadcza silnych emocji wynikających ze zdawania egzaminu dojrzałości, oczekiwania na wyniki maturalne, rejestracji na wybrane uczelnie i wreszcie decyzji o przyjęciu na wymarzony kierunek studiów. Więcej poniżej!
Zwyczajowo wyniki pierwszego naboru na studia uczelnie publiczne ogłaszają w drugiej połowie lipca. Każda szkoła wyższa ma swój własny harmonogram rekrutacyjny. Dla kandydatów równie istotne jak daty ogłoszenia pierwszych list kwalifikacyjnych, są terminy tzw. drugich naborów oraz rekrutacji uzupełniającej. Ta ostatnia na wybrane kierunki realizowana jest jeszcze we wrześniu.
Kiedy wyniki rekrutacji na studia?
W naborze podstawowym na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie listy osób zakwalifikowanych będą przykładowo znane w terminach:
Uniwersytet Warszawski 22 lipca 2025
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie18 lipca 2025
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu terminy wkrótce
Uniwersytet Śląski w Katowicach 18 lipca 2025
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie terminy wkrótce
Uniwersytet Wrocławski terminy wkrótce
Politechnika Warszawska 18 lipca 2025
Politechnika Poznańska 14 lipca 2025
Politechnika Wrocławska terminy wkrótce
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu 24 lipca 2025
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu terminy wkrótce
Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie terminy wkrótce
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu 17 lipca 2025
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie 25 lipca 2025
W dniu ogłoszenia listy osób zakwalifikowanych kandydat dowiaduje się, czy został przyjęty na określony kierunek. Innymi słowy, czy wyniki uzyskane na maturze przeliczone na punkty rekrutacyjne pozwoliły przekroczyć wymagany próg punktowy.
Opcja 1 – Zostałeś przyjęty na studia
Pozytywna decyzja o zakwalifikowaniu na studia to najpiękniejsza rzecz dla każdego kandydata. Od momentu ogłoszenia tego faktu w ciągu kilku dni należy dostarczyć świadectwo maturalne, inne wymagane przez uczelnię dokumenty oraz dokonać wpisu na studia. O konkretnym miejscu i terminie tej procedury informują najczęściej komunikaty w systemie IRK. Sposób dostarczania dokumentów regulują uczelniane przepisy. Zazwyczaj nie ma konieczności osobistego stawienia się na uczelni, wystarczy dosłać odpowiednie, skompletowane dokumenty – warunkiem jest wcześniejsze potwierdzenie swoich danych osobowych przez profil zaufany. W przeciwnym razie należy osobiście potwierdzić swoją tożsamość przedkładając dowód osobisty.
Opcja 2 – Nie dostałeś się na studia – co robić?
Jeżeli nie zostałeś zakwalifikowany na etapie pierwszego naboru na studia, to przede wszystkim NIE panikuj. W podobnej sytuacji znalazły się tysiące osób. Żeby właściwie ocenić swoją sytuację, musisz mieć wiedzę na temat specyfiki procesu rekrutacyjnego i wszystkiego, co się z tym wiąże.
Listy rezerwowe
Po pierwsze pamiętaj, że listy osób przyjętych na studia NIE są ostateczne. Kandydaci, którzy aplikowali na kilka kierunków (na jednej lub w kilku uczelniach, nawet wielu miastach) i uzyskali pozytywny wynik zwalniają miejsca, pozostając przy jednych, wybranych studiach. Tym sposobem osoby znajdujące się na liście rezerwowej awansują w rankingu oczekujących i mogą w efekcie trafić do grona zakwalifikowanych na studia. Sprawdźcie więc, jaką pozycję zajmujecie na liście rezerwowej, co pozwoli ocenić szanse na uzyskanie indeksu na wybranym pierwotnie kierunku studiów.
Rekrutacja uzupełniająca
Uzupełniający nabór na studia odbywa się na niemal wszystkich uczelniach publicznych, ale zazwyczaj dotyczy mniej popularnych kierunków studiów. Nie łudź się więc, że będzie to: psychologia, prawo, ekonomia, informatyka, architektura, zarządzania czy kierunek lekarski. W rekrutacji uzupełniającej dostępne są studia, które nie doczekały się wymaganej liczby chętnych, czyli limity przewidziane dla tych kierunków nie zostały wypełnione. Może się jednak okazać, że w ofercie uzupełniającej będą propozycje pokrewne do pierwotnie wybranych kierunków. To dobry moment na ponowne zweryfikowanie swoich preferencji co do dalszego kształcenia. Kierunki objęte rekrutacją uzupełniającą ogłaszane są równocześnie z publikacją list osób przyjętych (czyli tych, którzy zostali zakwalifikowani i spełnili w wyznaczonym terminie wymagane formalności) na studia.
Napisz odwołanie
Kandydatowi na studia przysługuje prawo wniesienia odwołania od decyzji o nieprzyjęciu. Odwołanie można składać w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji administracyjnej o nieprzyjęciu. Warto wiedzieć o takiej możliwości. Nie należy wykluczyć błędów spowodowanych czyimś zaniedbaniem, problemów w systemie informatycznym czy rzadkich, ale możliwych niedociągnięć proceduralnych.
Decyzja o nieprzyjęciu, jaką otrzymujecie od komisji rekrutacyjnej, zawiera instrukcje związane z procedurą odwoławczą. Istotne, aby w piśmie odwoławczym przytoczyć konkretne argumenty potwierdzające zaistniałe zaniedbania czy nadużycia. Złożenie odwołania nie daje żadnej gwarancji pozytywnego zakończenia sprawy, ale skoro jest takie narzędzie – nie wahajcie się z niego skorzystać.
Studia niestacjonarne – czy warto?
Najczęściej wymogi rekrutacyjne na studia niestacjonarne są mniej wyśrubowane. Zależy to oczywiście od konkretnego kierunku. Jednak w sytuacji, gdy zabrakło punktów na studia dzienne, alternatywą może być kształcenie na tym samym kierunku w trybie zaocznym.
Studia niestacjonarne są płatne. To zatem często przyspieszona decyzja o podjęciu aktywności zarobkowej. Studia niestacjonarne trwają również (zazwyczaj) semestr dłużej.
Wybór takiej opcji studiowania pozwoli osobom zdeterminowanym zgłębiać niuanse wymarzonego kierunku. Jednoczesna praca zarobkowa umożliwi zaś pokrycie kosztów kształcenia.
Uczelnia niepubliczna
Rekrutacja w zdecydowanej większości niepublicznych szkół wyższych trwa do końca września, niekiedy nawet jest wydłużona na pierwszą połowę października.
W większości uczelni niepublicznych o przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń, do wyczerpania limitu miejsc. Tylko w przypadku najatrakcyjniejszych kierunków, takich jak medycyna czy psychologia pod uwagę brane są wyniki świadectw lub dodatkowe kryteria kwalifikacyjne. Oczywiście nauka w placówce prywatnej wiąże się z kosztami, a ceny wahają się od 500 do ponad tysiąca złotych miesięcznie. Elitarne studia medyczne na kierunku lekarskim w niepublicznych uczelniach kosztują od 44 tys. do 63 tysięcy rocznie.
Wiele niepublicznych szkół wyższych oferuje wysokiej klasy kształcenie. Uczelnie te dysponują doskonałym zapleczem lokalowym i sprzętowym, kadrę stanowią często dydaktycy związani z publicznymi szkołami wyższymi oraz eksperci ze świata biznesu.
Szkoła policealna – czy warto?
To jeszcze inna opcja. Nie przerywasz nauki, w krótkim czasie (najczęściej dwa lata) zdobywasz zawód. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po jej ukończeniu rozpocząć studia. Te dwa lata mogą całkowicie odmienić pierwotne plany i zainteresowania oraz spowodować, że dojrzejecie do decyzji o kształceniu na zupełnie innym kierunku.
Studia za rok?
Jeśli żadne z powyższych rozwiązań nie dało efektu lub jest niesatysfakcjonujące – czas na gap year. Dobrze, aby go wartościowo wykorzystać. Może to dobry moment na doszlifowanie języków obcych? Albo na popracowanie nad „kulejącym” przedmiotem i przystąpienie za rok do poprawki z matury? Krótka pauza pozwoli na spokojne przeanalizowanie dalszych planów, weryfikację wcześniejszych wyborów. Jeśli w danym momencie rekrutacja na studia okazała się porażką, to masz teraz czas, aby rozważnie przekuć ją w sukces.
Termin ogłoszenia wyników na studia to kluczowy moment, który determinuje różne scenariusze działania. Nawet niepowodzenie nie przekreśla szansy na rozpoczęcie kształcenia jeszcze w tym samym roku akademickim. Nie poddawajcie się więc, szukajcie informacji i rozwiązań.
Autorka: Agnieszka Szczepanek Moskal z portalu OpinieoUczelniach.pl
Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Co trzeba wiedzieć o rekrutacji na studia? – radzi Agnieszka Szczepanek-Moskal z portalu OpinieoUczelniach.pl"