Magiczny Lublin - Ciekawe miejsca do zwiedzenia - Kurier Ostrowiecki


Magiczny Lublin – Ciekawe miejsca do zwiedzenia

Miasto kontrastów we wschodniej Polsce nad rzeką Bystrzycą. Część zachodnia to piękne wąwozy, doliny oraz wzgórza, zaś część wschodnia to równiny. Więcej poniżej!

Lublin stolica województwa lubelskiego, miasto którego historia sięga VI wieku, kiedy istniała osada na wzgórzu Czwartek, zaś pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1198 roku.

Co warto zobaczyć w będąc w Lublinie ?

1. Trybunał Koronny – to stary ratusz, dawny sąd najwyższy Korony Królestwa Polskiego I Rzeczypospolitej. Pierwszy drewniany ratusz spłoną w 1389 roku, po czym wybudowano Trybunał Koronny.

2. Baszta Gotycka – to świadectwo gotyckich zabudowań murów obronnych miasta

3. Brama Krakowska – historyczny symbol miasta, który powstał w XIV wieku, strzeże dostępu do Starego Miasta, w XVIII wieku budowli zmieniono styl na barokowy. Od Bramy Krakowskiej zaczyna się reprezentacyjna arteria Lublina czyli Krakowskie Przedmieście- tutaj spacerując zacz niemy od Placu Łokietka gdzie naprzeciwko stoi Nowy Ratusz, który powstał w XIX wieku na zgliszczach zakonu karmelitów. Obok Ratusz zobaczymy kościół Świętego Ducha, którego historia sięga XV wieku. Idąc dalej Krakowskim Przedmieściem dojdziemy do Placu Litewskiego, na którym król Zygmunt August przyjął hołd lenny złożony przez mistrza krzyżackiego. Zobaczymy tu fontanny, pomnik Unii Lubelskiej, a po drugiej stronie placu stoi Pałac Czartoryskich z XVII wieku.

4. Zamek Lubelski – powstał w XII za panowania Kazimierza Wielkiego, w XIII wieku dobudowano donżon, a w XIV wieku kaplicę św. Trójcy, która pokryta jest rusko- bizantyjskimi freskami z 1418 roku. W zamku miesiło się również wiezienie do 1954 roku, a od 1957 mieści się tam Muzeum Narodowe.

5. Kościół św. Mikołaja – położony na wzgórzu Czwartek, powstał w XVI wieku, w krypcie kościoła pochowany jest kasztelan lubelski Kajetan Szeptycki.

6. Donżon – pierwsza na wzgórzu murowana, okrągła, obronna wieża, zwana donżonem z XII wieku, na której szczycie utworzono punkt widokowy, z którego rozpościerają się piękne widoki.

7. Galeria Malarstwa Polskiego – obowiązkowy punkt do odwiedzenia w Lublinie, ze względu na bogatą kolekcję obrazów wybitnych polskich malarzy, zobaczymy tu między innymi: obrazy Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego czy Jacka Malczewskiego.

8. Ogród Saski – ogród założony w XIX wieku to ponad 15 ha zieleni, znajdziemy tam cisze i ukojenie. Uroku dodają wzgórza, woliera dla pawi oraz oczko wodne. W ogrodzie znajduje się również amfiteatr. Ogród Saski utrzymany jest w stylu angielskim, a jego powstanie w 1837 roku sprawia, że jest jednym z najstarszych publicznych parków miejskich w Polsce.

Jak widać Lublin to miasto pełne zabytków, których nie sposób wymienić. Pewne jest, że każdy znajdzie coś dla siebie. W mieście warto spędzić kilka dni, aby poznać jego cudowną stronę, jednak dla osób, które nie mogą pozostać na dłużej już kilka godzin wystarczy aby zainteresować się Lublinem i planować powrót do niego.

Więcej atrakcji można znaleźć na stronie https://podroztrwa.pl/lublin-atrakcje/

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Magiczny Lublin – Ciekawe miejsca do zwiedzenia"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*