Włamanie na konto społecznościowe ostrowczanina skutkowało kradzieżą pieniędzy - Kurier Ostrowiecki


Włamanie na konto społecznościowe ostrowczanina skutkowało kradzieżą pieniędzy

Foto ilustracyjne

Po raz kolejny przestrzegamy przed nową i coraz bardziej powszechną metodą działania oszustów. Sprawcy przełamują zabezpieczenia kont na portalach społecznościowych, wybierają jedną lub kilka osób z grona znajomych i proszą o pożyczkę. Więcej poniżej!

Jak wszyscy już wiemy przestępcy internetowi nie próżnują i wymyślają coraz to nowe metody oszustw. Jedna z nich polega na wyłudzeniu pieniędzy poprzez uzyskanie kodu BLIK od ofiary. Przestępca po włamaniu się na konto portalu społecznościowego danej osoby, wysyła za pomocą komunikatora do jej znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą potrzebą. Następnie prosi swoją ofiarę o podanie kodu BLIK, dzięki któremu może wypłacić pieniądze z bankomatu. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożyczyła pieniądze swojemu znajomemu.

Wczoraj do ostrowieckiej komendy zgłosił się 22-letni mieszkaniec gminy Waśniów, który padł ofiarą tego przestępstwa. Jak wynika z relacji zgłaszającego, nieznany sprawca włamał się na jego konto społecznościowe, po czym wysłał do kilku znajomych prośbę o pożyczkę pieniędzy. Niestety jedna z nich dała wiarę oszustowi i przesłała mu pieniądze w kwocie 800 złotych.

Zwracamy się z apelem, by zanim przekażemy komukolwiek pieniądze, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Warto osobiście spotkać się ze znajomym lub zadzwonić i porozmawiać, czy naprawdę potrzebne są mu pieniądze. Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je. Nie otwierajmy też maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Włamanie na konto społecznościowe ostrowczanina skutkowało kradzieżą pieniędzy"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*