Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w niedzielę po południu na osiedlu Pułanki w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dwóch 14-letnich chłopców jadąc razem na hulajnodze elektrycznej przewróciło się. W wyniku zdarzenia pasażer jednośladu na skutek odniesionych obrażeń ciała został zabrany przez załogę karetki pogotowia do szpitala. Jak ustalili mundurowi jego kolega był nietrzeźwy, miał bowiem blisko 1 promil alkoholu w organizmie. Teraz ze swojego zachowania obaj 14-latkowie będą tłumaczyć się przed sądem. Apelujemy o rozwagę i ostrożność. Więcej poniżej!
W niedzielę kilka minut przed godziną 18 do dyżurnego ostrowieckiej jednostki policji wpłynęło zgłoszenie dotyczące zdarzenia w osiedlu Pułanki w Ostrowcu Świętokrzyskim. Skierowani na miejsce policjanci ustalili, że dwaj 14-latkowie jadąc razem na hulajnodze elektrycznej przewrócili się. W wyniku czego pasażer jednośladu został zabrany przez załogę karetki pogotowia do szpitala. W wtoku dalszych czynności policjanci ustalili, że kierujący był nietrzeźwy.
Badanie alkomatem wykazało u niego blisko 1 promil alkoholu w organizmie. Ponadto jak się okazało pojazd nie posiadał obowiązkowej blokady prędkości, a jej użytkownicy nie posiadają uprawnień do kierowania. Funkcjonariusze wyjaśniają wszelkie okoliczności tego zdarzenia. Teraz ze swojego zachowania obaj 14-latkowie będą tłumaczyć się przed Sądem Rodzinnymi Nieletnich.
Przepisy prawa o ruchu drogowym jasno wskazują zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej. Niedopuszczalnym jest by na drodze publicznej korzystały z niej dzieci poniżej 10 roku życia, nawet pod opieką osoby dorosłej. Do kierowania takim środkiem transportu przez osoby w wieku od 10 do 18 lat wymagane jest posiadanie takich samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kat. AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.
Przepisy jasno wskazują obowiązki kierującego hulajnogą elektryczną, do których należą m.in.:
1. Ścieżki rowerowe – użytkownicy hulajnóg elektrycznych powinni korzystać z wyznaczonych ścieżek rowerowych. Jeśli ścieżki są niedostępne, można poruszać się jezdnią, ale tylko na drogach o ograniczeniu prędkości do 30 km/h.
2. Chodniki – jazda hulajnogą elektryczną po chodnikach jest dozwolona tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy nie ma ścieżki rowerowej ani drogi z ograniczeniem do 30 km/h. W takim przypadku prędkość należy dostosować do ruchu pieszego i zachować szczególną ostrożność.
3. Prędkość – maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej na drodze wynosi 20km/h. Przekraczanie tej prędkości jest niebezpieczne i niezgodne z przepisami.
4. Wyposażenie – hulajnogi elektryczne muszą być wyposażone w światła przednie i tylne, odblaski, dzwonek oraz hamulec.
5. Zakaz używania telefonu – podczas jazdy hulajnogą elektryczną zabronione jest korzystanie z telefonu.
6. Przewożenie osób – hulajnoga elektryczna jest przeznaczona do przewozu tylko jednej osoby. Przewożenie pasażerów jest zabronione!
7. Ciągnięcie lub holowanie – zabrania się ciągnięcia lub holowania innych pojazdów przez hulajnogę elektryczną.
8. Przejazdy przez przejścia dla pieszych – przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych na hulajnodze elektrycznej jest zabronione. Należy zejść z hulajnogi i przeprowadzić ją przez przejście!
9. Parkowanie – hulajnogi elektryczne powinny być parkowane w sposób nieutrudniający ruchu pieszym i innym uczestnikom ruchu. Hulajnogę należy ustawić równolegle jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni. Szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.
10. Alkohol – prowadzenie hulajnogi elektrycznej pod wpływem alkoholu jest zabronione i podlega takim samym karom, jak w przypadku rowerów.
Opr. EW Źródło: KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim
Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Wypadek z udziałem 14-latka pod wpływem alkoholu na hulajnodze elektrycznej"