Młodzież z całego świata eksperymentuje w powiecie ostrowieckim - Kurier Ostrowiecki

Młodzież z całego świata eksperymentuje w powiecie ostrowieckim

17 lipca młodzież ze wszystkich kontynentów przyjechała do Ostrowca Świętokrzyskiego wraz ze swoimi duszpasterzami w ramach Światowych Dni Młodzieży. Goście przybyli z Francji, USA, Australii, Chile, Mozambiku, Zimbabwe. Koordynatorem ostrowieckim jest Jan Krzysztof Szczygieł, zaś głównym Patronem pobytu młodych MAGIS 2016 jest Starosta Ostrowiecki Zbigniew Duda.

– Wczoraj Łódź, dziś Ostrowiec Świętokrzyski, za tydzień Częstochowa i wreszcie Kraków i spotkanie z Papieżem Franciszkiem. Jako gospodarz powiatu ostrowieckiego cieszę się z Waszej obecności u nas na Ziemi Świętokrzyskiej – witał młodzież starosta Zbigniew Duda. – Magis to zawołanie św. Ignacego  tłumaczy się jako: więcej, lepiej, bardziej, pełniej. Termin ten dobrze wyraża jedną z podstawowych ludzkich cech, jaką jest pragnienie czegoś więcej w swoim życiu. Z tego pragnienia czerpiemy siłę do ciągłego rozwoju. Wiem, że i Wy przybywacie tu, by uczyć się budować świat wartości. Życzę miłego pobytu i wspaniałych wrażeń.

DSC_3278 DSC_3317 DSC_3328

Młodzież przybyła do naszego powiatu ze wszystkich kontynentów: Ameryki Południowej – Chile, Ameryki Północnej – USA, Afryki – Zimbabwe, Mozambiku, Azji – Indii, Europy – Francji, Niemiec, Polski, Australii. Po przyjeździe, witającym im osobom – staroście Zbigniewowi Dudzie, ks. Janowi Sarwie, dyrektorowi Bursy Szkolnej Ryszardowi Stefankowiczowi – zaśpiewali w różnych językach, w tym także w języku polskim. Zanim wyruszą w dalszą podróż – do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży – goście pozostaną w Ostrowcu Świętokrzyskim do 23 lipca, by przeżyć swoją próbę bycia w nowych warunkach kulturowych, społecznych i duchowych.

– Podczas eksperymentu realizujemy aktywność w około 20 osobowych międzynarodowych grupach przez kilka godzin dziennie. Różnorodność osób w grupie to niecodzienne warunki, w których tworzymy nowe relacje. Dwie grupy w Ostrowcu będą podejmować różne aktywności. Jedna w Muzeum w Krzemionkach w eksperymencie społecznym, druga w Denkowie w eksperymencie artystycznym – mówi artysta Jan Krzysztof Szczygieł, koordynator wizyty. – Z pewnością młodzi będą też podejmować próby działania wśród mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. Jednak dla nas ważniejszy jest w tym działaniu nasz rozwój duchowy. Odbywać się on będzie poprzez poranną modlitwę, codzienną mszę świętą, konferencje, kręgi dzielenia i rachunek sumienia z dnia: co mi poszło dobrze, a co powinienem jeszcze poprawić w mojej relacji do bliźniego, do Boga, do siebie samego? Ważne jest dla nas wychodzenie z własnej, osobistej strefy bezpieczeństwa. Nie zawsze jest to wygodne, ale zawsze jest to twórcze.

23 lipca młodzież wyrusza do Częstochowy, by spotkać się z Maryją i odbyć Festiwal Narodów, a 25 lipca podąży do Krakowa na spotkanie z Papieżem Franciszkiem.

Źródło i foto: Starostwo Powiatowe Ostrowiec Św.

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Młodzież z całego świata eksperymentuje w powiecie ostrowieckim"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*