Świetne perspektywy Szkoły Mistrzostwa Sportowego - Kurier Ostrowiecki

Świetne perspektywy Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Świętokrzyskim jest świetnym przykładem, że można dobrze zarządzać oświatą w czasach niżu demograficznego. Ważne jest nie tylko dobre zarządzanie, ale także profesjonalna kadra profesorska i wysoki poziom nauczania. Jednak bez dobrej atmosfery wokół szkoły, sukcesy nie byłyby możliwe.

Sukcesy nie tylko sportowe

SMS słynie z wysokiego poziomu sportowego swoich wychowanków. Sukcesów jest tak wiele, że szkolne gabloty uginają się od pucharów i medali. Warto jednak zauważyć, że uczniowie szkoły zbierają laury nie tylko na arenach sportowych, ale także w konkursach i olimpiadach przedmiotowych. Jednym z wielu znaczących sukcesów uczniów jest deszcz wyróżnień w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym „Maraton Matematyczny na poziomie rozszerzonym”, które zdobyli Ewelina Slazyk, Karolina Przytuła oraz Patryk Kowalski. Patryk nie poprzestał na tym i dostał się do finałowego etapu konkursu o „Diamentowy Indeks AGH”. Dużym osiągnięciem jest także zdobycie brązowego lauru w Młodzieżowym Projekcie Obywatelskim „Debaty Oksfordzkie Szkół Średnich” przez uczennice klasy II a.

2016.04.18. MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA - SIATKÓWKA DZIEWCZĄT SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH (Kopiowanie)

Milion złotych dla młodych sportowców

Dużo mówi się w Ostrowcu Świętokrzyskim o finasowaniu sportu przez władze samorządowe. Dobrym przykładem wspierania edukacji, ale i przyszłych mistrzów sportu, jest właśnie Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Warto przyjrzeć się liczbom, które oddadzą skalę wsparcia dla ostrowieckiego sportu przez Powiat Ostrowiecki. Subwencja z budżetu państwa wyliczona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wynosi ok. 4 120 000 zł. Niestety, nie jest to kwota pozwalająca na działanie placówki na najwyższym poziomie.

Zarząd Powiatu, w trosce o wysoki poziom kształcenia, wyasygnował na edukację przyszłych mistrzów sportu blisko milion złotych w skali roku. Jest to realna pomoc, dzięki której możliwe są sukcesy uczniów na różnych, także międzynarodowych arenach sportowych. Wystarczy wspomnieć tylko te najgłośniejsze. Mateusz Borkowski znajduje się w czołówce światowej w biegach na dystansie 600 m., a w 2015 roku został okrzyknięty „Olimpijską Nadzieją Roku”. Agnieszka Filipowska jest mistrzynią Polski w biegach przełajowych, a ostatnio zaliczyła udany występ na mistrzostwach świata juniorów. To tylko dwa z wielu przykładów, dzięki którym ostrowiecki sport jest coraz bardziej rozpoznawalną marką.

To jednak nie koniec wydatków, jakie ponosi Powiat Ostrowiecki. Każdy wyjazd młodych sportowców na zawody wiążę się z kolejnymi kosztami, które Powiat w miarę możliwości stara się chociaż w części pokrywać. Przykładem może być zamiar zgłoszenia drużyny dziewcząt ze szkoły mistrzostwa sportowego do rozgrywek III ligi w piłce siatkowej. Koszt udziału w zmaganiach może sięgnąć nawet 10 tysięcy zł.

Ambitne inwestycje w sport

Wspaniałe sukcesy uczniów i dobra atmosfera wokół sportu sprzyja kolejnym inwestycjom w nowoczesne obiekty nie tylko dla wyczynowców, ale i amatorów. Zarząd Powiatu zamierza w tym temacie podjąć się planowanego wcześniej ambitnego zadania, tj. rozbudowy stadionu lekkoatletycznego zlokalizowanego między Zespołem Szkół Mistrzostwa Sportowego a Liceum Ogólnokształcącym nr III im. Wł. Broniewskiego. Środki finansowe mają pochodzić m. in. z budżetu Powiatu Ostrowieckiego oraz dofinasowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, o które zabiega Zarząd Powiatu. Obecnie trwa procedura udzielenia zamówienia na opracowanie Studium Wykonalności dla tego projektu. Inwestycja przewiduje, że rozbudowany stadion będzie spełniał wysokie standardy. Będzie to nie tylko miejsce treningów i zawodów sportowych dla zawodowców, ale także miejsce rekreacji mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego i powiatu ostrowieckiego. Na stadionie będzie można uprawiać wiele dyscyplin sportowych, m. in. lekką atletykę, piłkę ręczną, piłkę siatkową czy tenis ziemny.

Źródło: „Puls. Dwutygodnik Powiatu Ostrowieckiego”.

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Świetne perspektywy Szkoły Mistrzostwa Sportowego"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*