Od czego zależy limit kredytowy? Odpowiadamy - Kurier Ostrowiecki


Od czego zależy limit kredytowy? Odpowiadamy

Przedsiębiorcy mogą finansować prowadzoną działalność na wiele sposobów. Chociaż wiele firm decyduje się zaciągnąć kredyt obrotowy, korzystnym rozwiązaniem może okazać się limit kredytowy. I Ty zamierzasz się o niego starać? Sprawdź, od czego zależy kwota dodatkowych środków przyznawana przez bank.

Limit kredytowy to korzystne rozwiązanie, z którego korzysta wielu przedsiębiorców. Łatwy i wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy pozwala na szybkie realizowanie nieprzewidzianych wydatków bez obaw o zachwianie płynności finansowej. To, jak dużymi środkami może dysponować przedsiębiorca, zależy od kilku istotnych czynników.

Jak obliczyć limit kredytowy?

Limit kredytowy to dodatkowe środki przyznane przez bank do wykorzystania w ramach posiadanego rachunku firmowego. Dzięki temu przedsiębiorca może korzystać z pieniędzy na dowolny cel nawet wtedy, gdy na koncie zabraknie środków. Każda nowa wpłata zmniejszy kwotę zaciągniętego kredytu, a każda wypłata pieniędzy – będzie go zwiększać.

Wysokość limitu kredytowego jest różna – zależy wyłącznie od ryzyka ponoszonego przez bank w związku z udzieleniem takiego kredytu. Dlatego maksymalna kwota przyznanego limitu uwzględnia m.in.:

  • zdolność kredytową – obliczaną na podstawie miesięcznych wpływów na konto
  • historię kredytową – tj. spłatę aktualnych i wcześniejszych zobowiązań wobec innych banków
  • okres prowadzenia działalności.

Jeżeli Twoja firma osiąga duże przychody miesięczne, możesz liczyć nawet na maksymalną kwotę limitu. Jeśli natomiast przedsiębiorstwo działa zaledwie kilka miesięcy i nie ma dużych przychodów, wówczas limit jest adekwatny do sytuacji finansowej.

Limit kredytowy do konta firmowego – to się opłaca?

Limit kredytowy przyznawany w ramach prowadzonego konta firmowego może być korzystnym rozwiązaniem.

  • Pozwala na uzyskanie dodatkowych środków w kwocie nawet do 150 tys. zł.
  • Daje stały dostęp do pieniędzy bez konieczności składania wniosków kredytowych.
  • Naliczanie odsetek odbywa się wyłącznie od wykorzystanej kwoty, nie zaś od całości przyznanego limitu. Dlatego taka opcja może okazać się korzystniejszą alternatywą dla kredytu obrotowego czy nawet pożyczek gotówkowych.

Ponadto dodatkowym atutem jest możliwość uzyskania wysokich premii w ramach programów lojalnościowych. Przykładowo, zakładając Rachunek Firmowy z Linią Kredytową (RRSO 14,82%), można otrzymać do 14 400 zł w skali roku za polecenie rachunku kontrahentom.

Jeżeli szukasz sposobów, które pozwolą na wygodne i szybkie finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa, rozważ limit kredytowy w rachunku firmowym. Dzięki temu zachowasz płynność finansową – niezależnie od aktualnej sytuacji materialnej.

Reprezentatywny przykład dla Linii Kredytowej: całkowita kwota kredytu 4000,00 zł, całkowity koszt kredytu 370,83 zł (obejmuje opłatę przygotowawczą 50 zł, prowizję za przyznanie linii kredytowej w wysokości 1% tj. 40 zł, odsetki w wysokości 280zł  ), oprocentowanie nominalne zmienne oparte na średniej stawce WIBOR 1M z poprzedniego miesiąca na miesiąc następny plus marża Banku (WIBOR 1M 1,66%; średnia marżę na poziomie 8,34%). RRSO 14,82%, całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta 4370,83 zł. 12 miesięcznych rat równych w wysokości 364,24 zł. Okres kredytowania: 12 miesięcy, przez cały okres limit jest w pełni wykorzystany. Kalkulacja została dokonana na dzień 19.10.2017 na reprezentatywnym przykładzie.


Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Od czego zależy limit kredytowy? Odpowiadamy"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*