Jak dobrze oświetlić biuro? – kompendium wiedzy - Kurier Ostrowiecki


Jak dobrze oświetlić biuro? – kompendium wiedzy

Zarówno jeśli chodzi o biuro zorganizowane we własnym domu, by móc pracować zdalnie, jak i w przypadku tego w budynkach biznesowych, gdzie wszyscy (poza szefem) pracują w open space, istotne aby zaprojektowane oświetlenie odpowiadało potrzebom, które przez kilka godzin dziennie pracuje przy komputerze. Od tego, zdawać by się mogło, średnio istotnego detalu zależy bowiem nasza efektywność w wykonywaniu pracy umysłowej oraz oczywiście bezpieczeństwo naszego zmysłu wzroku.

 

Zła aranżacja, barwa światła, czy niewystarczająca ilość lumenów mogą spowodować również, że nie będziemy się czuć komfortowo, a od tego już tylko krok do utraty motywacji, zaburzenia koncentracji, czy znacznie dłuższego wykonywania zleconych zadań. Ustawmy więc biurko, dobierzmy wygodne krzesło, ale przede wszystkim zadbajmy o oświetlenie – poniżej informacje jak zrobić to sprawnie i kompleksowo.

Skutki złych decyzji

Nie mając wiedzy na temat skutków niewłaściwego oświetlenia często bardzo trudno jest nam jednoznacznie stwierdzić, czy jego jakość jest odpowiednia. Cześć z tych symptomów może być wywołana zmęczeniem, zbyt małą ilością snu, chorobą, a nawet aktualnymi wydarzeniami w życiu prywatnym, jeśli jednak można to wszystko wykluczyć, to pozostaje nam obiektywne sprawdzenie, czy przypadkiem nie pojawił się u nas:
– chroniczny spadek koncentracji,
– złe samopoczucie niezależnie od tego, jak czuliśmy się idąc do pracy,
– spadek dokładności pracy i zaangażowania w zadania, a tym samym obniżenie efektywności,
– problemy ze zdrowiem (suche oczy, apatia, osłabienie ostrości widzenia, senność).

Temperatura barwowa

Jeśli zastanowimy się nad porą roku oraz dnia, w których światło słoneczne jest dla nas najlepsze, to szybko dojdziemy do wniosku, iż są to bezchmurne, letnie poranki, które utrzymują przez wiele godzin. Nic więc dziwnego, że podczas badań nad światłem, naukowcy niemal jednogłośnie są w stanie podać najwłaściwszy odcień bieli, stymulujący do pracy, a jest to wariant neutralny o umiarkowanym nasyceniu widma barwą niebieską oraz wysokiej dokładności oddawania barw naturalnych. Plusem takiego światła jest to, że nie męczy tak mocno oczu i jest najbardziej zbliżone do naturalnego światła dziennego, co przy sztucznym oświetleniu z którego korzystamy w dużej ilości podczas jesieni i zimy, jest wręcz newralgicznie ważne. Dzięki niemu naturalnie pobudzony mózg dopinguje nasze ciało do wzmożonego wysiłku, nim na horyzoncie nie pojawią się odcienie ciepłe, wpadające w żółć, które wywołują przygotowanie do relaksu. Oczywiście idealną sytuacją jest ustawienie biurka przy oknie, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, żarówki o tej barwie powinny dobrze spełnić swoją rolę.

Sztuczne oświetlenie biurowe

Jeśli weźmiemy na cel przestrzeń biurową, to z łatwością wyróżnimy dwa główne typy oświetlenia, o które należało by w tym wypadku zabrać. Chcąc zrobić to kompleksowo warto zaufać technologi LED, która paletę odcieni bieli ma opanowaną w bardzo dużym stopniu oraz oferuje największy wybór i możliwości personalizacji natężenia poszczególnych odcieni w obrębie widma światła. Zarówno jeśli chodzi o oświetlenie ogólne, jak i stanowiskowe, doświetlające blat biurka, należy sobie uświadomić, że oszczędność może się tu wiązać z gorszą jakością światła, a jak wykazują badania, aż 40% lamp tego typu, które znajdują się na naszym rynku, może być w różnym stopniu niezgodne z normami bezpieczeństwa. Jeśli mamy wątpliwości zawsze lepiej zapytać sprzedawce lub przynajmniej sprawdzić, czy na opakowaniu umieszczono oznaczenia atestów, jakie posiada żarówka, a jej światło jest rozproszone (w przypadku lampy głównej), oraz nie wywołuje efektu olśnienia.

Za cenne informacje dziękujemy portalowi LenaLighting.pl .

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Jak dobrze oświetlić biuro? – kompendium wiedzy"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*