Świąteczne stroiki w zgodzie z przyrodą - Kurier Ostrowiecki

Świąteczne stroiki w zgodzie z przyrodą

Foto: KPP Opatów

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. To czas, kiedy szczególnie dekorujemy swoje domy. Zanim jednak wybierzemy stroik na naturalnym podkładzie sprawdźmy źródło jego pochodzenia. Osoby nie posiadające dokumentów potwierdzających legalność pochodzenia stroiszu, który oferują do sprzedaży muszą liczyć się z wysokimi karami. Więcej poniżej!

Stroisz, czyli gałązki drzew i krzewów iglastych są podstawowym materiałem do produkcji różnego rodzaju stroików i wieńców, szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Zwiększony popyt na ten materiał roślinny stanowi poważne zagrożenie dla naszych lasów. Leśnicy, szczególnie w okresie jesiennym, obserwują wzrost kradzieży i dewastacji obszarów leśnych związany z nielegalnym pozyskiwaniem stroiszu. Zdarza się, że łupem złodziei padają również mchy i widłaki. Dlatego warto o tym pomyśleć przed zakupem. Leśnicy oceniają, że wiązka stroiszu to jedna zniszczona ok. 20-letnia jodła. Dzisiaj dzielnicowy z miejscowej jednostki policji wspólnie z funkcjonariuszami Straży Leśnej sprawdzali źródła i legalność pozyskania stroiszu na targowisku miejskim w Opatowie. Przypominamy, że jeśli stroisz pochodzi z Lasów Państwowych sprzedający powinien mieć tzw. asygnatę, którą wystawia nadleśnictwo. Ponadto stroisz można pozyskiwać legalnie ze specjalnie do tego celu przeznaczonych plantacji i upraw, na co sprzedający również powinien okazać stosowne dokumenty.

Sprawcy ujęci na gorącym uczynku sprzedaży stroiszu bez wymaganych przez prawo dokumentów a także kradzieży stroiszu muszą się liczyć z karami. Mandat za takie postępowanie wynosi do 500 zł. Sprawa może również zostać skierowana do rozpatrzenia przez sąd.

Opr. KCW

Źródło: KPP w Opatowie

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Świąteczne stroiki w zgodzie z przyrodą"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*