Jak dostosować spożycie odżywki białkowej do diety? - Kurier Ostrowiecki

Jak dostosować spożycie odżywki białkowej do diety?

Odżywka białkowa to jedna z najbardziej podstawowych odżywek treningowych, od której bardzo wiele osób zaczęło swoją przygodę z suplementacją. Chociaż jest zalecana nie tylko na potrzeby budowy masy mięśniowej, to wiele osób o tym po prostu zapomina. Trzeba przyznać, że nie ma w tym nic dziwnego, w końcu białko kojarzy się z mięśniami, a także najwięcej na jego temat mówi się właśnie pod kątem rozbudowy masy mięśniowej i nawet konieczności jego odpowiedniej podaży w diecie. Więcej poniżej!

Faktycznie bez odpowiednich ilości białka wzrost mięśni jest po prostu niemożliwy. Jednak odżywki białkowe mogą być także wsparciem organizmu w odchudzaniu, a co więcej, chronią mięśnie także przed rozpadem mięśni podczas wykonywania aktywności fizycznej. Źle odżywione mięśnie nie funkcjonują prawidłowo, a to może powodować wiele różnych dolegliwości. Warto jednak pamiętać, że odżywkę białkową także można przedawkować, a to powoduje, że należy rozeznać się na temat tego, jak dostosować spożycie odżywki białkowej do diety.

Dawkowanie odżywki białkowej – co warto wiedzieć?

Przede wszystkim w przypadku odżywki białkowej tak jak w każdym innym, należy stosować się do zaleceń producenta. Zazwyczaj są one zapisane na tylnej części opakowania. Drugą podstawową rzeczą jaką można w tym temacie zrobić to udać się do dietetyka. Opowiedzieć o swojej sytuacji, nawykach żywieniowych, celu treningowym, chorobach, potrzebach, stosowanych lekach, odżywkach, suplementach itp. Na podstawie tak obszernego wywiadu dietetyk odpowie na wszystkie nasze pytania, a także na temat tego, kiedy i w jakich ilościach spożywać odżywkę białkową.

Można jednak wskazać podstawowe ilości białka, jakie powinien spożywać każdy dorosły człowiek, bez względu na stopień aktywności fizycznej itp. Szacuje się, że zapotrzebowanie zdrowego, dorosłego człowieka na białko, wynosi 1 gram na 1 kilogram masy ciała. Jednak z różnych powodów, zalecana dawka może być wyższa lub niższa, stąd też najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się ze specjalistą. Dla przykładu, przy dużej masie ciała oraz chęci zbudowania masy mięśniowej, zalecane dzienne spożycie protein może wynosić nawet 150 gram białka lub jeszcze więcej.

Od tego także będzie zależne dawkowanie odżywki białkowej. W zależności od naszej diety, możemy dostarczać duże ilości protein z pożywienia, ponieważ nie brakuje produktów spożywczych bogatych w białko. Jednak z różnych względów może być to także nie możliwe (m.in. z powodu wysokiego zapotrzebowania na białko). Natomiast 1 porcja odżywki białkowej będzie zawierała najczęściej ok. 30 gram protein. Może się zatem okazać, że tego typu suplement, będzie trzeba stosować nawet 2 razy dziennie.

To z czym rozrabiasz odżywkę białkową także ma znaczenie

Zatem dawkowanie odżywki białkowej jest dość indywidualną sprawą i to jaka dawka będzie dla Ciebie idealna, musi być obliczone na podstawie Twojej sytuacji (masy ciała, celu treningowego, diety). To powoduje, że dziennie możesz np. 75 gram białka dostarczać za pośrednictwem pożywienia, a 25 gram z pomocą odżywki białkowej – gdy dzienne zapotrzebowanie wynosi 100 gram protein. Oczywiście nieznaczne wahania nie będą wpływały mocno na możliwości organizmu i Twoje samopoczucie. Jednak warto pamiętać, aby mocno nie przekraczać zalecanej dla siebie dawki.

W tym celu warto pamiętać o tym, że odżywki białkowe należy rozrabiać, a najczęściej robi się to w płynach – wodzie lub mleku (chociaż możliwe jest też dodawanie odżywki białkowej do domowych wypieków). W przypadku wody, sprawa jest dużo prostsza, jednak warto pamiętać, że mleko także jest źródłem białka w diecie. Stąd też warto uwzględniać jego ilości do wartości odżywczych białka. Szukając ciekawych odżywek białkowych oraz innych odżywek i suplementów, warto zwrócić uwagę na oferty sklepów z suplementami diety, takich jak np. sklep SFD, gdzie można kupić preparaty wspierające każdy cel treningowy.

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Jak dostosować spożycie odżywki białkowej do diety?"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*