Nowy festiwal muzyczny połączony z konkursem wokalnym. Zbliża się I edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Edukacji Muzycznej! - Kurier Ostrowiecki

Nowy festiwal muzyczny połączony z konkursem wokalnym. Zbliża się I edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Edukacji Muzycznej!

Foto: Music Promotions

Ogólnopolski Festiwal Edukacji Muzycznej (OFEM) to nowa inicjatywa kulturalna na mapie Polski. OFEM jest interdyscyplinarnym wydarzeniem, podczas którego nie zabraknie nawiązań do kultury, sztuki, tradycji, literatury, historii, a w tej edycji – także dziejów polskich oraz zagranicznych bajek i baśni. Festiwal obędzie się 26 i 27 sierpnia na Zamku Królewskim i Rynku w Chęcinach (woj. świętokrzyskie). Więcej poniżej!

OFEM to festiwal muzyczny połączony z konkursem wokalnym dla dzieci, młodzieży i dorosłych pod nazwą „Best OfEm”. Wydarzenie będzie dla uczestników syntezą muzycznych wrażeń i emocji, a także rozrywki i edukacji kulturalnej. Tym razem organizatorzy przypomną szerokiej publiczności utwory, które ilustrowały animacje, filmy i seriale dla dzieci i młodzieży, i które na przestrzeni dekad wzruszały, bawiły i uczyły widzów.

­– Podczas konkursu „Best OfEm” uczestnicy zaprezentują przygotowane przez siebie interpretacje przed jury; następnie najlepsi z nich będą mieli szansę wystąpić przed publicznością i wykonać piosenkę festiwalową. Różnorodna gama wydarzeń towarzyszących festiwalowi nie pozwoli nawet na chwilę nudy! Zaplanowaliśmy m.in. pokazy dawnych instrumentów, zwiedzanie wioski rycerskiej czy przejażdżki w wesołym miasteczku. Drugiego dnia odbędzie się także seminarium naukowe. Chcemy, żeby każdy znalazł na tym wydarzeniu coś dla siebie – mówi Patrycja Michalska, Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Założycielka i trenerka wokalna w STUDIO DŹWIĘKU Szkoły Muzyki Rozrywkowej w Kielcach, organizatorka wydarzenia.

Śpiewać każdy może – konkurs wokalny „BestOfEm”

„Best OfEm” to konkurs wokalny dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W tym wydarzeniu – na głosy i interpretacje – zmierzą się nie tylko soliści, ale też duety i zespoły wokalne, w tym chóry. W każdej z dziewięciu kategorii, rywalizować będą uczestnicy w tym samym lub bardzo podobnym wieku.

Młodzi artyści będą mieli za zadanie przygotować utwór w dowolnym stylu muzycznym, ale pochodzący z bajki, filmu animowanego lub musicalu. Laureaci Konkursu wystąpią na jednej scenie z gwiazdą wieczoru – Kasią Łaską, (znana m.in. z utworu „Mam tę moc”) z którą wykonają piosenkę festiwalową.

– Organizowane w Chęcinach wydarzenie będzie dla uczestników nie tylko okazją do zaprezentowania publiczności swojego talentu, ale też szansą na poszerzenie wiedzy i umiejętności z zakresu wokalistyki, ruchu scenicznego i interpretacji. Warsztaty i panele tematyczne poprowadzą profesjonaliści: pedagodzy i praktycy, którzy na co dzień działają w branży muzycznej. Udział w zajęciach będzie dla młodych uczestników szansą do wspólnej, kreatywnej pracy nad utworem, a także czasem integracji z rówieśnikami – tłumaczy Łukasz Znojek, Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, organizator wydarzenia.

Z muzyką na szczyty marzeń – edukacja przez sztukę

Podczas Festiwalu OFEM – obok muzyki – nie może oczywiście zabraknąć edukacji. Drugiego dnia wydarzenia w Chęcinach spotkają się uznani specjaliści w dziedzinie edukacji muzycznej. Podczas I Letniego Seminarium Naukowego „Z muzyką na szczyty marzeń” będą dyskutować o aktualnych wyzwaniach dotyczących edukacji poprzez sztukę w polskich, ale także europejskich systemach powszechnego nauczania.

Seminarium będzie otwarte – w dyskusji będą mogli wziąć udział rodzice, nauczyciele, animatorzy życia muzycznego, członkowie stowarzyszeń twórczych i organizacji społecznych. Przedstawione podczas seminarium materiały i referaty zostaną opublikowane, by każdy mógł do nich dotrzeć i zapoznać się z proponowanymi przez naukowców rozwiązaniami.

Za górami, za lasami na Zamku Królewskim i Rynku w Chęcinach

Wydarzenie odbędzie się już 26 i 27 sierpnia w Chęcinach – na Zamku Królewskim i Rynku. Festiwal na dwie doby wniknie w tkankę miasta. Pierwszy dzień Festiwalu zakończy koncert gospodarzy wydarzenia pt. „Witajcie w naszej bajce”. Natomiast kolejny dzień pełen będzie nowych, muzycznych wrażeń. Na scenie pojawi się gwiazda wieczoru Kasia Łaska. Następnie po mikrofony sięgną laureaci „Best OfEm”, którzy wspólnie zaprezentują przygotowaną wcześniej pod okiem instruktorów piosenkę festiwalową.

Na każdym kroku uczestnicy, mieszkańcy i turyści będą mogli liczyć na rozmaite atrakcje – od pokazów dawnych tańców i instrumentów po spotkania z postaciami z bajek, aż po panele tłumaczące mariaż sztuki filmowej i muzycznej. Będzie to muzyczne zakończenie wakacji z atrakcjami dla całej rodziny.

Wydarzenie współorganizują Music Promotions sp. z o. o. oraz Gmina i Miasto Chęciny. Patronatem honorowym festiwal objęli Wojewoda Świętokrzyski oraz Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Zwiastun festiwalu jest dostępny do obejrzenia w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=JfsILv3BwWM

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Nowy festiwal muzyczny połączony z konkursem wokalnym. Zbliża się I edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Edukacji Muzycznej!"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*