Wystawa Józefa Furdyna w Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim - Kurier Ostrowiecki

Wystawa Józefa Furdyna w Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim

Wystawa rozpocznie się 13 marca o godz. 16.00 w Pałacu Wielopolskich i potrwa do 30 kwietnia bieżącego roku.

Józef Furdyna, artysta plastyk, konserwator dzieł sztuki, etnograf. Urodzony 20 lutego 1930 r.
w Tuszowie Narodowym. Absolwent Liceum Pedagogicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Studiował konserwację dzieł sztuki na Wydziale Konserwacji ASP w Krakowie, filozofię na UJ oraz nauki humanistyczne na UMSC w Lublinie. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta, uhonorowany przez Miasto Kraków za pracę na rzecz kultury i lokalnej społeczności. Członek Komisji Etnograficznej PAN w Krakowie i Ogólnopolskiej Rady Konserwatorów Dzieł Sztuki. Jego praca przyczyniła się do odkrycia, a także uratowania licznych zabytków w wielu obiektach sakralnych w Polsce. Od 1992 w Krakowie, współtworzy znaną i cenioną na świecie rodzinną pracownię witraży Furdyna Witraże. Prace zrealizowane przez Furdynów można podziwiać w USA, Tasmanii, Wielkiej Brytanii i Ukrainie.

2016-02-11 19.47.22 2016-02-11 19.54.09 2016-02-11 19.59.59

 

 

 

 

 

 

2016-02-11 20.02.59 2016-02-11 21.15.14

 

 

 

 

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

plakat_furdyna_jpg_mały

Jako konserwator zabytków rozpoczął swą działalność ponad 40 lat temu. Jego dorobek jest ogromny, a zarazem różnorodny, związany z różnymi kategoriami specjalizacji. Wymienić trzeba szczególną aktywność przy konserwacji malowideł ściennych (blisko 30 zespołów), w trakcie których dokonał odkryć i konserwacji kilku nieznanych uprzednio monumentalnych dekoracji malarskich, których znakomita część zaliczana jest obecnie do kanonu przedstawianego w podręcznikach. Z kolei lista odnowionych zabytków malarstwa sztalugowego, wykonanych w różnych technikach malarskich

i pochodzących z różnych epok, sięga blisko 150 dzieł, zaś zabytków rzeźby ponad 20. Dorobek pomnażają liczne prace przy zespołach stanowiących wyposażenie budowli zabytkowych, jak nastawy ołtarzowe i inne zabytki snycerstwa, a także szereg publikacji z zakresu konserwacji i sztuki ludowej.

Józef Furdyna zrealizował liczne autorskie i twórcze aranżacje plastyczne zabytkowych wnętrz, propagując pogodzenie pierwotnej formy obiektu z różnorodnymi historycznymi zmianami
i naleciałościami, które finalnie stanowią o wartości danej budowli. Artysta poświęcił się także własnej działalności twórczej, czego wyrazem jest prezentowana w Muzeum Historyczno-Archeologicznym wystawa Józef Furdyna – malarstwo i witraż, na której będzie można zobaczyć prace olejne, grafiki, akwarele, projekty i szkice, ale także przykład gotowego witrażu. Warto zaznaczyć, że jedno z dzieł artysty zdobi kościół NMP Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Wystawa Józefa Furdyna w Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*