Powstanie Izba Wytrzeźwień w Ostrowcu Świętokrzyskim - Kurier Ostrowiecki

Powstanie Izba Wytrzeźwień w Ostrowcu Świętokrzyskim

Z inicjatywy starosty Zbigniewa Dudy w ostrowieckim starostwie odbyło się spotkanie w sprawie rozwiązania problemu osób nietrzeźwych przebywających na SOR. W dyskusji uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele starostwa, szpitala, policji, pogotowia.

Problem z nietrzeźwymi na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym trwa od 2010 roku. Od momentu likwidacji Izby Wytrzeźwień, osoby pod wpływem alkoholu przywożone są do szpitala, gdzie bez kolejki mają wykonywane kompleksowe badania, m. in. tomografię komputerową. W dodatku często są wulgarni i agresywni wobec personelu. Zastępca dyrektora ds. lecznictwa – dr Wiesław Wojarski poinformował na spotkaniu, iż lekarze nie chcą pracować na izbie przyjęć, w związku z czym coraz trudniej obsadzić wszystkie dyżury. Według statystyk, w 2016 roku na SOR przyjęto już 1 416 nietrzeźwych pacjentów. Wśród nich 1 083 osoby to mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego.

Samorządowcy powiatu ostrowieckiego zgodnie stwierdzili, że obecna sytuacja, jaka panuje na szpitalnej izbie przyjęć, jest niedopuszczalna, gdyż cierpią na niej osoby chore, wymagające szybkiej pomocy lekarskiej. Obecni na spotkaniu przedstawiciele gmin – wiceprezydent Ostrowca Marzena Dębniak, burmistrz Kunowa Lech Łodej, burmistrz Ćmielowa Jan Kuśmierz, wójt Waśniowa Krzysztof Gajewski, zastępca wójta Bodzechowa Roman Kaczmarski zgodnie stwierdzili, że chcą pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Zgłosiliśmy propozycję budowy pawilonu na terenie naszego szpitala, gdzie mieściłby się ośrodek terapeutyczny dla 35 osób, w którym przebywaliby nietrzeźwi – powiedział starosta Zbigniew Duda.Koszt takiej inwestycji to ok. miliona złotych. Przy deklarowanym przez wszystkie gminy wsparciu finansowym Powiat Ostrowiecki udźwignie takie koszty – dodał starosta.

Zaprezentowana przez starostę koncepcja spotkała się z aprobatą włodarzy ostrowieckich gmin. W najbliższym czasie zostaną im przedstawione konkretne propozycje tak, by ośrodek mógł zacząć funkcjonować już w przyszłym roku.

Musimy wypracować mechanizm utrzymywania tego miejsca w przyszłości wspólnie przez wszystkie gminy oraz Powiat – powiedział wicestarosta Eligiusz Mich.

Zainicjowane przez starostę Zbigniewa Dudę spotkanie to konkretna odpowiedź na potrzebę pilnego rozwiązania problemu osób nietrzeźwych na naszym SOR. Dotyczy on nie tylko finansów, ale jest również ogromnym problemem społecznym, który ma pośredni wpływ na wizerunek całego szpitala. Merytoryczna i konstruktywna dyskusja, jaką udało się przeprowadzić w trakcie zorganizowanego spotkania, pozwala sądzić, że przy współpracy z samorządami gminnymi uda się wypracować optymalne rozwiązanie – komentuje Krzysztof Ołownia, przewodniczący Rady Społecznej ZOZ.

Źródło: “Puls. Dwutygodnik Powiatu Ostrowieckiego”.

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Powstanie Izba Wytrzeźwień w Ostrowcu Świętokrzyskim"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*