Oszukana przy sprzedaży w sieci. Straciła 18 000 zł - Kurier Ostrowiecki

Oszukana przy sprzedaży w sieci. Straciła 18 000 zł

Foto ilustracyjne - pexels.com

Wczoraj do ostrowieckiej komendy zgłosiła się 42-letnia mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego. Kobieta poinformowała mundurowych, że padła ofiarą oszustów. Z relacji zgłaszającej wynikało, że jakiś czas temu na popularnej aplikacji internetowej wystawiła do sprzedaży fotelik dziecięcy. Więcej poniżej!

Wczoraj ofertą zainteresowała się jakaś osoba, która wyraziła chęć zakupu wystawionej przez niej rzeczy. W trakcie rozmowy kontrahenta poinformowała 42-latkę, że przesłała jej za pomocą komunikatora społecznościowego potwierdzenie zapłaty wraz z linkiem do firmy kurierskiej celem nadania przesyłki. Niczego nie podejrzewająca ostrowczanka kliknęła w link, który przekierował ją na stronę jej banku. Niestety wystąpiły problemy z zalogowaniem się do bankowości elektronicznej o czym zgłaszająca poinformowała swoją kontrahentkę. Ta uspokoiła kobietę, aby się nie denerwował, gdyż to się często zdarzy i wkrótce telefonicznie skontaktuje się z nią pracownik firmy kurierskiej celem sfinalizowania transakcji, co też stało się po krótkiej chwili. W trakcie rozmowy 42-latka została poproszona przez rozmówczynię o potwierdzenie kodu Blik, by mogła otrzymać pieniądze ze sprzedaży wystawionego przedmiotu. Niczego nie podejrzewająca ostrowczanka postąpił zgodnie z otrzymanymi wskazówkami, udostępniając kilka kodów. Kiedy zalogowała się do bankowości elektronicznej zrozumiała że została oszukana , gdyż z jej konta zniknęły pieniądze w kwocie 18 000 złotych.

Aplikacje do sprzedaży i kupna towarów ułatwiają nam możliwość robienia zakupów bez wychodzenia z domu, niemniej podczas kontaktów z nieznajomymi kontrahentami należy zachować szczególną ostrożność. Oszuści często udają klientów i przenoszą rozmowy w sprawie zakupu z aplikacji sprzedażowej na popularne komunikatory społecznościowe. Kolejno cyberprzestępcy pod pretekstem przesyłki towaru lub przelewu pieniędzy przesyłają linki, dzięki którym otrzymują dostęp do naszych  rachunków bankowych.

Pamiętaj! Sprzedając w Internecie również możesz zostać oszukany. Nie klikaj w linki przesłane w wiadomościach kierujące do płatności. Czytaj uważnie SMS-y autoryzacyjne.

Nie wolno reagować na prośby o zalogowanie się do konta bankowego,  podania hasła jednorazowego lub jakiegokolwiek identyfikatora, loginu do banku.

Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Sprawdzajmy zawsze, czy witryna jest bezpieczna.

Jeżeli niefortunnie staniemy się ofiarą przestępstwa, należy niezwłocznie skontaktować się telefonicznie ze swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku lub karty bankomatowej.

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Oszukana przy sprzedaży w sieci. Straciła 18 000 zł"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*