Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - Rekrutacja 2018 - UMCS Lublin

Ostrowiec Świętokrzyski


Darmowy rachunek bankowy już w sierpniu. Dla kogo i na jakich zasadach?

Brak opłat za prowadzenie rachunku i obsługę karty płatniczej, darmowe przelewy oraz wypłaty środków z bankomatu – tzw. rachunek podstawowy ma być dostępny w ofercie każdego banku od sierpnia bieżącego roku. Jakie warunki trzeba będzie spełnić, aby go założyć?

Ilu Polaków ma rachunek w banku?

Z roku na rok rośnie liczba Polaków korzystających z rachunków bankowych. Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzanych przez NBP, który od kilku lat systematycznie monitoruje rozwój obrotu bezgotówkowego w naszym kraju. Z raportu „Postawy Polaków wobec obrotu bezgotówkowego” opublikowanego w 2017 r. wynika, że w 2016 r. posiadanie rachunku bankowego deklarowało 83% badanych. W porównaniu do 2009 r. to wzrost o 5%1.

Bardzo możliwe, że w bieżącym roku liczba osób mających rachunek bankowy wzrośnie, a to za sprawą właśnie wprowadzenia podstawowego rachunku płatniczego. Stosowne zapisy zostały już opracowane i zaczną obowiązywać od sierpnia. W ten sposób polski ustawodawca wdrożył też unijną dyrektywę PAD dotyczącą darmowych rachunków bankowych.

Funkcjonalność podstawowego rachunku bankowego

Jak sugeruje nazwa rachunku, będzie on umożliwiał wykonanie jedynie podstawowych operacji. Do tych należy zaliczyć:

 • przelewy bankowe,

 • wypłaty pieniędzy z konta za pomocą bankomatów i zasilanie rachunku przy użyciu wpłatomatów,

 • płatność kartą (również w internecie).

W praktyce rachunek ten z powodzeniem wystarczy osobom, które nie mają dużych potrzeb i nie zamierzają wiązać konta z np. produktami kredytowymi. Tym samym można powiedzieć, że będzie on świetną alternatywą dla standardowych, płatnych rachunków bankowych. Szczególnie osoby dotychczas płacące za konto i wykonujące jedynie podstawowe opłaty, mogą sporo zyskać, gdy zdecydują się na rachunek podstawowy.

Rachunek podstawowy – co będzie bezpłatne, za co będzie trzeba zapłacić?

Banki nie będą mogły pobierać pieniędzy za:

 • założenie i prowadzenie rachunku,

 • wydanie i obsługę karty debetowej podpiętej pod rachunek,

 • 5 krajowych transakcji płatniczych w miesiącu,

 • 5 transakcji w bankomatach i wpłatomatach, które nie należą do banku oferującego rachunek,

 • operacje w bankomatach i wpłatomatach należących do banku oferującego rachunek.

Za co bank będzie mógł pobierać opłaty? Taka opcja została przewidziana jedynie w trzech sytuacjach. Klient zapłaci, gdy:

 • wykona transakcję transgraniczną, np. zleci przelew SEPA lub wypłaci środki z bankomatu poza granicami kraju,

 • wykona w miesiącu więcej niż 5 operacji w bankomatach i wpłatomatach, które nie należą do banku udostępniającego rachunek podstawowy,

 • zleci w miesiącu więcej niż 5 przelewów krajowych.

Z punktu widzenia klientów dobrą wiadomość jest to, że bank nie będzie mógł w dowolny sposób ustalać wysokości prowizji. W ustawie z dnia 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw można przeczytać, że naliczane opłaty „nie mogą być wyższe od opłat najczęściej stosowanych przez danego dostawcę przez ostatnie 12 miesięcy”.

Kto i jak może założyć rachunek podstawowy?

Rachunek podstawowy będzie mogła założyć każda osoba fizyczna, która w dniu składania wniosku o jego założenie, nie będzie posiadać innego rachunku bankowego (wyjątkiem jest rachunek walutowy). Osoby aktualnie płacące za utrzymanie konta czy obsługę karty kredytowej, które chciałyby skorzystać z darmowego rachunku, muszą zatem rozwiązać podpisaną z bankiem umowę. Warto mieć jednak na uwadze okres wypowiedzenia, który najczęściej wynosi miesiąc (aby móc założyć rachunek podstawowy już w sierpniu, wypowiedzenie umowy rachunku należy złożyć w lipcu). Dopiero po rozwiązaniu podpisanej umowy, możliwe będzie skuteczne zawnioskowanie o darmowy rachunek bankowy.

Jeżeli chodzi o zakładanie rachunków bankowych, to banki dają klientom kilka możliwości. Zainteresowani mogą złożyć:

 • wniosek o otwarcie konta w placówce wybranego banku,

 • ustne żądanie w placówce banku,

 • wniosek elektronicznie.

W przypadku rachunków podstawowych będzie podobnie – banki będą musiały umożliwić klientom zawnioskowanie o jego otwarcie na kilka sposobów.

1 NBP.pl, http://www.nbp.pl/systemplatniczy/obrot_bezgotowkowy/obrot-bezgotowkowy-2016.pdf (dostęp 16.01.2018).

Współpraca:
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Ekantor.pl – uczciwa wymiana walut online.

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Darmowy rachunek bankowy już w sierpniu. Dla kogo i na jakich zasadach?"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*