Wspaniali goście na Ziemi Świętokrzyskiej - Kurier Ostrowiecki

Wspaniali goście na Ziemi Świętokrzyskiej

W ramach Światowych Dni Młodzieży w powiecie ostrowieckim gościli młodzi ze wszystkich kontynentów. Teraz przebywają w Krakowie, gdzie udali się na spotkanie z papieżem Franciszkiem.

 Część z nich to młodzież z organizacji jezuickiej MAG+S, ponad osiemdziesiąt osób zaś to pielgrzymi z Kanady.

Uczestniczyli w eksperymencie

Koordynatorem ostrowieckim pobytu młodych MAG+S był Jan Krzysztof Szczygieł, zaś głównym Patronem – starosta ostrowiecki Zbigniew Duda. Młodzież przybyła do naszego powiatu ze wszystkich kontynentów: Ameryki Południowej – Chile, Ameryki Północnej – USA, Afryki – Zimbabwe, Mozambiku, Azji – Indii, Europy – Francji, Niemiec, Polski, Australii. Po przyjeździe, witającym im osobom – staroście Zbigniewowi Dudzie, ks. Janowi Sarwie, dyrektorowi Bursy Szkolnej Ryszardowi Stefankowiczowi – zaśpiewali w różnych językach, w tym także w języku polskim.

– Podczas eksperymentu realizowaliśmy aktywność w ok. 20-osobowych międzynarodowych grupach przez kilka godzin dziennie. Różnorodność osób w grupie to niecodzienne warunki, w których tworzyliśmy nowe relacje. Dwie grupy w Ostrowcu podejmowały różne aktywności – jedna w Muzeum w Krzemionkach w eksperymencie społecznym, druga w Denkowie w eksperymencie artystycznym – powiedział artysta Jan Krzysztof Szczygieł. – Dla nas najważniejszy był w tym działaniu nasz rozwój duchowy. Odbywał się on poprzez poranną modlitwę, codzienną mszę świętą, konferencje, kręgi dzielenia i rachunek sumienia.

DSC_3308 DSC_3581 DSC_3623 DSC_3636 DSC_3668

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Modlitwa na Świętym Krzyżu

20 lipca do Ostrowca przyjechała także 86-osobowa grupa młodzieży z kanadyjskich miast Vancouver oraz Toronto. Pielgrzymi ci przebywali u gościnnych ostrowieckich rodzin do 25 lipca. Jednym z punktów pobytu młodych w naszym powiecie była uroczysta msza święta od przewodnictwem ks. bpa Krzysztofa Nitkiewicza na Świętym Krzyżu z udziałem m. in. starosty Zbigniewa Dudy. Ponadto, młodzież wraz z mieszkańcami uczestniczyła w Wieczorze Uwielbienia na ostrowieckim Rynku, zaś 22 lipca – w Wieczorze Miłosierdzia i procesji z Rynku do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.  23 lipca był Dniem Wspólnoty w Sandomierzu.

Podziwiali Krzemionki

W programie wizyty młodzieży nie mogło zabraknąć także zwiedzenia Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu w Krzemionkach. Spotkali się tam zarówno pielgrzymi z Kanady, jak i młodzież jezuicka MAG+S, która przez pięć dni wykonywała na terenie Krzemionek prace w ramach wolontariatu.

– Bardzo serdecznie dziękuję Wam za społeczną pracę na rzecz Krzemionek i naszego powiatu. Mam nadzieję, że jesteście zadowoleni z pobytu na Ziemi Świętokrzyskiej. Mam również nadzieję, że mogliście się przekonać, jak wygląda słynna polska gościnność i jeszcze wrócicie do nas w przyszłości, tym razem ze swoimi rodzinami – powiedział starosta Zbigniew Duda.

Starosta wręczył młodzieży pamiątkowe gadżety promocyjne powiatu ostrowieckiego. Wśród upominków znalazły się także dwujęzyczne, polsko-angielskie przewodniki, foldery informacyjne przygotowane specjalnie na okazję Światowych Dni Młodzieży, wydane staraniem starosty ostrowieckiego.

Źródło: “Puls. Dwutygodnik Powiatu Ostrowieckiego”.

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Wspaniali goście na Ziemi Świętokrzyskiej"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*